POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Zgodnie z zapowiedzią, od 28 lutego zaczęły obowiązywać nowe zasady w Irlandii.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od poniedziałku 28 lutego przestały obowiązywać pozostałe restrykcje w Irlandii.

Nowe zasady w Irlandii

Zasłanianie ust i nosa nie jest już obowiązkowe w sklepach, urzędach, placówkach oświatowych czy w środkach komunikacji miejskiej.

Noszenie maseczek ochronnych w placówkach opieki zdrowotnej ma być kontynuowane „zgodnie z ewoluującymi wytycznymi krajowymi”; jednak nie będzie już opierać się na przepisach prawa.

Zakończone może być też stosowanie większości środków ochrony zdrowia w szkołach :

Więcej: Nowe wytyczne dla szkół w Irlandii – komunikat ministerstwa

Zmieniły się również zasady dotyczące bliskich kontaktów, tak że jeśli dana osoba nie ma objawów, nie musi już przeprowadzać testów ani się izolować, niezależnie od statusu szczepienia.

YOU TUBE • ZAPRASZAMY DO OGLADANIA

Zasiłki w Irlandii

Natomiast od wtorku 1 marca obniżone zostają poziomy programu Employment Wage Subsidy Scheme (EWSS), które wprowadzono w grudniu 2021 roku dla firm bezpośrednio dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z przepisów o ochronie zdrowia publicznego.

Także 1 marca nastąpi ostatnia wypłata zasiłku pandemicznego dla osób, które są beneficjentami także innego zasiłku z Opieki Społecznej.

Program Pandemic Unemployment Payment zakończy się 25 marca, a ostatnia wypłata nastąpi we wtorek, 29 marca. Jednak dla niektórych osób PUP zakończy się przed tą datą, ponieważ stawki są stopniowo obniżane.

Od wtorku 8 marca osoby pozostające na zasiłku PUP będą mieć stawkę obniżoną do 208 euro tygodniowo, jeśli wcześniej zarabiały 400 euro lub więcej, a ich zasiłek PUP wynosił 250 euro tygodniowo.

Osoby, które otrzymywały zasiłek PUP w wysokości 208 euro tygodniowo, a zarabiały wcześniej od 300 do 399,99 euro tygodniowo, przestaną otrzymywać ten zasiłek.

Jeśli osoby te nie wróciły do pracy przed ta datą, powinny złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie zasiłku dla osób poszukujących pracy.

Czytaj też: Koniec restrykcji w Irlandii. Co z zasadami izolacji?