Zgodnie z zapowiedzią, od 28 lutego zaczęły obowiązywać nowe zasady w Irlandii.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od poniedziałku 28 lutego przestały obowiązywać pozostałe restrykcje w Irlandii.

Nowe zasady w Irlandii

Zasłanianie ust i nosa nie jest już obowiązkowe w sklepach, urzędach, placówkach oświatowych czy w środkach komunikacji miejskiej.

Noszenie maseczek ochronnych w placówkach opieki zdrowotnej ma być kontynuowane „zgodnie z ewoluującymi wytycznymi krajowymi”; jednak nie będzie już opierać się na przepisach prawa.

Zakończone może być też stosowanie większości środków ochrony zdrowia w szkołach :

Więcej: Nowe wytyczne dla szkół w Irlandii – komunikat ministerstwa

Zmieniły się również zasady dotyczące bliskich kontaktów, tak że jeśli dana osoba nie ma objawów, nie musi już przeprowadzać testów ani się izolować, niezależnie od statusu szczepienia.

Zasiłki w Irlandii

Natomiast od wtorku 1 marca obniżone zostają poziomy programu Employment Wage Subsidy Scheme (EWSS), które wprowadzono w grudniu 2021 roku dla firm bezpośrednio dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z przepisów o ochronie zdrowia publicznego.

Także 1 marca nastąpi ostatnia wypłata zasiłku pandemicznego dla osób, które są beneficjentami także innego zasiłku z Opieki Społecznej.

Program Pandemic Unemployment Payment zakończy się 25 marca, a ostatnia wypłata nastąpi we wtorek, 29 marca. Jednak dla niektórych osób PUP zakończy się przed tą datą, ponieważ stawki są stopniowo obniżane.

Od wtorku 8 marca osoby pozostające na zasiłku PUP będą mieć stawkę obniżoną do 208 euro tygodniowo, jeśli wcześniej zarabiały 400 euro lub więcej, a ich zasiłek PUP wynosił 250 euro tygodniowo.

Osoby, które otrzymywały zasiłek PUP w wysokości 208 euro tygodniowo, a zarabiały wcześniej od 300 do 399,99 euro tygodniowo, przestaną otrzymywać ten zasiłek.

Jeśli osoby te nie wróciły do pracy przed ta datą, powinny złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie zasiłku dla osób poszukujących pracy.

Czytaj też: Koniec restrykcji w Irlandii. Co z zasadami izolacji?