Nowy program ochrony socjalnej w Irlandii - jest zgoda rządu

Taoiseach Leo Varadkar potwierdził nowy program ochrony socjalnej w Irlandii.

Redukcja kosztów opieki nad dziećmi będzie kluczowym celem nowej jednostki utworzonej w Departamencie Taoiseach.

Nowy program w Irlandii

Premier Leo Varadkar uzyskał dzisiaj zgodę Rady Ministrów na utworzenie nowej Jednostki ds. Ubóstwa i Dobrostanu Dzieci w swoim departamencie, która ma wdrożyć nowy program ochrony socjalnej.

Jednostka ta będzie składać się z kilku pracowników, którzy będą koordynować działania z kluczowymi departamentami, w tym z departamentami ds. dzieci, edukacji i ochrony socjalnej.

Taoiseach wyznaczył też sześć kluczowych celów nowego programu, w tym zmniejszenie kosztów edukacji, obniżenie cen opieki nad dziećmi oraz potencjalnych reform w dziedzinie pomocy społecznej.

Poinformowano, że nowy zespół będzie działał w obrębie istniejących programów rządu, takich jak bezpłatne podręczniki szkolne, rozwój programu ciepłych posiłków oraz likwidacja opłat szpitalnych dla dzieci.

Koszty opieki nad dziećmi w Irlandii

Minister ds. Dzieci, Roderic O’Gorman, już wcześniej uzyskał fundusze rządowe na obniżenie kosztów opieki nad dziećmi dla rodziców o 25%. Jednak minister zobowiązał się do dalszego obniżenia kosztów o kolejne 25% w Budżecie 2024.

Nowa jednostka w Departamencie premiera ma wesprzeć te działania i szukać innych sposobów na obniżenie kosztów opieki nad dziećmi.

Jednostka ma także za zadanie analizowanie działań związanych z zdrowiem publicznym dzieci, zapobieganie bezdomności rodzinnej oraz koncentrację na inicjatywach dotyczących dobrostanu, takich jak sport czy działalność kulturalna.

Sojusz Praw Dziecka powiedział wczoraj, że nowa jednostka w Departamencie Taoiseach może stać się „czynnikiem zmieniającym sytuację” w zakresie walki z ubóstwem dzieci w Irlandii.

czytaj też: Darmowe obiady szkolne dla wszystkich dzieci w Irlandii