Nowy program w Irlandii - tanie czynsze w nowym budownictwie

Celem nowego programu inwestycyjnego o wartości 750 mln euro jest przyspieszenie budowy nowych mieszkań w Irlandii.

Minister ds. Mieszkalnictwa, Darragh O’Brien oraz Dyrektor Naczelny Agencji Mieszkaniowej, Bob Jordan, uruchomili nowy program inwestycyjny Secure Tenancy Affordable Rental (STAR).

Nowy program mieszkaniowy w Irlandii

W ramach nowego programu o wartości 750 mln euro, budowniczowie otrzymają tysiące euro na każdy dom wynajmu po kosztach (tzw. cost rental).

Celem programu STAR jest przyspieszenie budowy nowych mieszkań w Irlandii, w których czynsz wynosi co najmniej 25% mniej w stosunku do rynkowych poziomów czynszu w obszarach miejskich o wysokim popycie.

Wynajmowane mieszkania cost-rental są rozliczane w taki sposób, że czynsz pokrywa koszty budowy domu oraz ewentualne przyszłe projekty wynajmu po kosztach.

Budowniczowie otrzymają do 200 000 euro na dom w Dublinie i 175 000 euro w pozostałej części kraju w ramach programu Secure Tenancy Affordable Rental (STAR).

Rząd po raz pierwszy zasygnalizował gigantyczny program w kwietniu, kiedy ogłosił mini-budżet środków mieszkaniowych, aby stawić czoła „tsunami” eksmisji z powodu opuszczenia rynku przez landlordów.

Wynajem po kosztach – cost-rental

Mieszkania cost-rental są przeznaczone dla osób, które mogą mieć trudności z opłacaniem czynszu w prywatnym wynajmowanym mieszkaniu, ale nie spełniają kryteriów dochodowych umożliwiających uzyskanie wsparcia dla mieszkań socjalnych.

W ramach walki z kryzysem mieszkaniowym rząd zaakceptował także zwiększenie limitów kwalifikowalności do programu dla mieszkań wynajmu po kosztach.

Od 1 sierpnia progi dochodów netto dla wynajmu mieszkań cost-rental zostaną podniesione do 66 000 euro w Dublinie i 59 000 euro w pozostałych regionach kraju, aby większa liczba osób kwalifikowała się do wsparcia w zakresie mieszkań socjalnych.

Więcej: gov.ie