Według najnowszych informacji, średnia cena benzyny i oleju napędowego w Irlandii osiągnęła nowy rekord.

Według AA Roadwatch, średnia cena benzyny i oleju napędowego w Irlandii osiągnęła nowy rekord. Średni koszt benzyny wynosi obecnie 2,13 euro za litr, a litr oleju napędowego to 2,05 euro.

Ceny paliw w Irlandii

Ceny różnią się w zależności od hrabstwa, a w niektórych częściach kraju cena litra benzyny sięga nawet 2,30 euro.

Tylko w ostatnich dwóch tygodniach średnie ceny litra oleju napędowego wzrosły o 11c, a ceny litra benzyny wzrosły i 22c.

Obecnie przeciętny kierowca samochodu benzynowego musi płacić o 750 euro rocznie więcej niż w zeszłym roku. W przypadku diesla to o 640 euro więcej.

Minister Transportu w Irlandii

Koszt paliw ma ogromny wpływ na budżety gospodarstw domowych, szczególnie w przypadku rodzin mieszkających na obszarach wiejskich, które są bardziej zależne od poruszania się własnym samochodem.

W odpowiedzi na te niepokojące dane, Minister Transportu, Eamon Ryan, stwierdził, że kierowcy, którzy mają problemy z opłaceniem paliwa, powinni „iść do swojego urzędu opieki społecznej”.

Reakcja ministra spotkała się z falą krytyki ze strony opinii publicznej oraz opozycji. Mieszkańcy Irlandii nie zgadzają się z polityką rządu wobec rosnących kosztów życia i planują protesty.

Protesty w Irlandii

Jeden z nich zaplanowano już w najbliższą sobotę 18 czerwca w centrum Cork. Podobne akcje planowane są również w Dublinie, Limerick, Waterford i Galway.

Organizatorzy protestów chcą w ten sposób ostrzec przed niszczącym wpływem rosnących kosztów życia na gospodarstwa domowe o najniższych dochodach.