Nowy system dla mieszkańców Irlandii - ważna zapowiedź rządu

Minister Ryan podał planowaną datę wdrożenia nowego systemu w Irlandii.

Minister Środowiska, Klimatu i Komunikacji, Eamon Ryan, potwierdził plan wprowadzenia nowego systemu ostrzegania mieszkańców.

Nowy system ostrzegania w Irlandii

Nowy system Public Warning System (PWS) umożliwi operatorom telefonii komórkowej w Irlandii wysyłanie ostrzeżeń w razie sytuacji kryzysowych podczas kryzysów o dużym zasięgu.

Na telefony komórkowe mieszkańców będą wysyłane powiadomienia o katastrofie, nagłym wypadku, ataku terrorystycznym lub trudnych warunkach pogodowych.

Celem PWS jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się dezinformacji oraz powiadamianie obywateli o zagrożeniach i sposobach zachowania bezpieczeństwa.

Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze, czy system wzorowany będzie na systemie brytyjskim, w którym telefony komórkowe były zablokowane, dopóki użytkownicy nie potwierdzili ostrzeżenia.

Minister Ryan poinformował o trwających już pracach:

Urzędnicy z mojego departamentu współpracują obecnie z Biurem Planowania Kryzysowego w Departamencie Obrony, aby w trybie pilnym opracować w Irlandii system ostrzegania publicznego oparty na telefonii komórkowej, zgodnie z prawodawstwem Unii Europejskiej.

Telefony komórkowe w Irlandii

Powołano grupę roboczą w celu nabycia wymaganego sprzętu i współpracy z operatorami sieci komórkowych w celu zapewnienia łatwości obsługi między systemami.

Minister powiedział też, że przewiduje uruchomienie nowego systemu ostrzegania w Irlandii do końca 2024 roku, gdy zakończony zostanie proceder składania zamówień i realizacji planu.