Nowy system dla mieszkańców Irlandii - zmiana terminu

Irlandia jest jednym z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, które jeszcze nie rozpoczęły wdrażania tego systemu.

Według najnowszych informacji prasowych, system PWS nie zostanie wdrożony w tym roku, jak zapowiadano.

Nowy system ostrzegania w Irlandii

Nowy system ostrzegania, Public Warning System (PWS), umożliwi operatorom telefonii komórkowej w Irlandii wysyłanie ostrzeżeń w razie sytuacji kryzysowych podczas kryzysów o dużym zasięgu.

Na telefony komórkowe mieszkańców będą wysyłane powiadomienia o katastrofie, nagłym wypadku, ataku terrorystycznym lub trudnych warunkach pogodowych.

Celem PWS jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się dezinformacji oraz powiadamianie obywateli o zagrożeniach i sposobach zachowania bezpieczeństwa.

Irlandia jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, które jeszcze nie wprowadziły ani nie rozpoczęły wdrażania systemu ostrzegania publicznego.

Decyzja rządu

Nowy system ostrzegania publicznego, którego koszt wynosi niemal milion euro, może zostać opóźniony o rok i nie zostanie wdrożony przed grudniem 2025 roku, jak informuje Irish Mirror.

System, który miał działać od końca 2024 roku, już teraz jest krytykowany za zbyt ograniczony zakres użycia, zwłaszcza w kontekście obszarów zagrożonych powodziami.

Krytyka pojawiła się po zapowiedzi Ministra ds. Komunikacji, Eamona Ryana, że system będzie wykorzystywany tylko w „najbardziej wyjątkowych okolicznościach, gdzie istnieje poważne zagrożenie lub katastrofa, które stanowią znaczące i bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzkiego.”

W odpowiedzi na krytykę, minister Ryan potwierdził, że Irlandia wprowadziła mobilny system ostrzegania publicznego oparty na wiadomościach tekstowych w listopadzie 2023 roku, zgodnie z wymogami prawa Unii Europejskiej.

Minister przewiduje, że nowy system będzie operacyjny w grudniu 2025 roku, „z uwzględnieniem terminów przetargowych”. Projekt otwarto na przetargi w kwietniu, a zgłoszenia do projektu o wartości 850 000 euro zakończyły się dwa tygodnie temu, jak dodał minister.