Podano datę przyjęcia nowego systemu dla podróżujących w Irlandii.

Rząd Irlandii od początku wspierał nowy europejski system „sygnalizacji świetlnej” w podróżowaniu między państwami Unii Europejskiej.

W nowym systemie koordynacji podróżowania w obrębie Unii Europejskiej stosowane będą kolory sygnalizacji świetlnej: zielony, pomarańczowy i czerwony – w zależności od liczby przypadków Covid-19 na danym obszarze.

System został zaakceptowany 13/10/2020 przez państwa Unii Europejskiej. Pozostawiono im jednak wybór dotyczący obowiązku odbycia kwarantanny dla podróżnych po przybyciu do danego kraju.

Nowy system dla podróżujących w Irlandii

Nowy system sygnalizacji świetlnej dla podróży międzynarodowych wejdzie w życie w Irlandii od niedzieli 8/11/2020.

Rząd zdecydował, że już od 23/10/2020 pasażerowie powracający z obszarów oznaczonych na zielono nie będą musieli odbyć kwarantanny po przybyciu do Irlandii, choć będą musieli przestrzegać reguł Poziomu 5 restrykcji.

Zgodnie z nowym systemem sygnalizacji świetlnej osoby podróżujące z państw oznaczonych kolorem pomarańczowym i czerwonym będą zobowiązane ograniczyć poruszanie się przez 14 dni.

Będzie można tego uniknąć podróżując z obszarów oznaczonych na pomarańczowo, gdy pasażer uzyska negatywny test na Covid-19 przed przybyciem do Irlandii – jak zapewnia Minister Stanu ds. Transportu Międzynarodowego Hildegarde Naughton.