Eksperci ds. zdrowia w Irlandii potwierdzili największy spadek liczby dziennych przypadków od połowy grudnia.

Zastępca Dyrektora Medycznego w Irlandii, dr Ronan Glynn, powiedział w niedzielę, że wraz z nowym tygodniem „jest wiele powodów do nadziei”.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło wczoraj 303 nowe przypadki Covid-19. To najmniejsza dzienna liczba zakażeń zgłaszanych od połowy grudnia zeszłego roku w Irlandii.

Także w niedzielę odnotowano najmniejszą liczbę osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 od końca listopada. Na oddziałach intensywnej terapii znajdowały się wczoraj 53 osoby.

Dr Glynn uważa, że te realne zmiany są zasługą wysiłków podjętych przez mieszkańców Irlandii. Utrzymując niską liczbę kontaktów społecznych, udaje się powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 – jak stwierdził.

Eksperci ds. zdrowia uważają też, że oprócz tego drogą do wyjścia z pandemii jest także realizacja programu szczepień.

W zeszłym tygodniu odnotowano zaaplikowanie miliona dawek szczepionek przeciw Covid-19 w Irlandii. W kolejnych tygodniach spodziewane jest przyspieszenie w realizacji szczepień.

Do programu dołączona zostaje zatwierdzona ostatnio szczepionka Johnson & Johnson/Janssen, która wymaga podania jednej dawki i w odróżnieniu od szczepionek Pfizera i Moderny, nie wymaga przechowywania w bardzo niskich temperaturach.