Obniżka cen energii w Irlandii - wiadomo, kto skorzysta

Popularny dostawca energii w Irlandii zapowiada znaczące obniżki cen energii elektrycznej i gazu.

Irlandzki dostawca energii, Electric Ireland, ogłosił kolejną serię obniżek cen, które mają przynieść oszczędności 1,1 mln gospodarstw domowych.

Ceny energii w Irlandii

Obniżki te są odpowiedzią na rosnącą presję finansową, jaką odczuwają irlandzkie rodziny w wyniku globalnych wydarzeń i wzrostu cen energii.

Electric Ireland, największy dostawca energii elektrycznej w Irlandii, ogłosił obniżki cen energii elektrycznej o 8% i gazu o 7%, które wejdą w życie od 1 marca.

Oczekuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe, korzystające z usług firmy, oszczędzi rocznie około 152 euro na rachunkach za prąd i 111 euro na rachunkach za gaz.

Wraz z wcześniejszymi obniżkami z listopada ubiegłego roku, łączne zmniejszenie cen wyniesie 17,2% dla energii elektrycznej i 18,2% dla gazu, co przekłada się na roczną oszczędność około 692,81 euro.

Obniżka cen w Irlandii

Wicepremier Micheál Martin pozytywnie ocenił ogłoszenie Electric Ireland, jednocześnie wyrażając przekonanie, że firmy energetyczne mogą działać szybciej w zakresie obniżania cen.

Minister Finansów Michael McGrath również przyjął z zadowoleniem obniżki cen, podkreślając potrzebę szybkiego przekazywania korzyści z poprawy cen hurtowych do gospodarstw domowych.

Minister McGrath oczekuje, że inne firmy energetyczne na irlandzkim rynku ogłoszą podobne obniżki w krótkim czasie.

Zdaniem niektórych specjalistów ds. rynku energii, trend spadkowy cen hurtowych gazu i prądu może prowadzić do kolejnych obniżek cen w drugiej połowie tego roku.

Nadchodzące miesiące pokażą, czy inne firmy energetyczne podejmą podobne kroki w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację na rynku energetycznym.