POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Do tej pory uczniowie szkół podstawowych w Irlandii nie musieli nosić maseczek ochronnych.

Rzecznik Health Information and Quality Authority (HIQA) poinformował, że organ ten został poproszony o ponowne rozpatrzenie kwestii zasłaniania ust i nosa przez dzieci poniżej 13 roku życia.

Zasłanianie ust i nosa

Prośba ta została do nich skierowana przez ekspertów z Krajowego Zespołu Kryzysowego ds. Zdrowia Publicznego (NPHET), którzy proszą o „dostarczenie porady, czy obecny minimalny wiek powinien zostać obniżony”.

W marcu przedstawiciele HIQA poinformowali, że nie należy obniżać progu wiekowego dla dzieci, które powinny zasłaniać usta i nos.

Podobnie wypowiadali się na ten temat jeszcze niedawno członkowie NPHET, którzy radzili, by pozostać przy wcześniejszych zaleceniach i nie wprowadzać obowiązku zakrywania ust i nosa przez dzieci w szkołach podstawowych ani w przedszkolach:

Więcej: Zakrywanie ust i nosa – stanowisko rządu wobec młodszych uczniów w Irlandii

Maseczki ochronne

Jednak w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej głosów za wprowadzeniem tego obowiązku dla uczniów szkół podstawowych.

Powodem jest utrzymująca się na wysokim poziomie liczba nowych zakażeń. Są też obawy dotyczące sytuacji epidemicznej po zniesieniu pozostałych restrykcji w Irlandii.

Rzecznik HIQA zapowiada, że wkrótce udostępniony zostanie protokół określający jakie informacje są brane pod uwagę. Sama porada dotycząca maseczek ochronnych ma być opublikowana jeszcze we wrześniu.

Czytaj też: Zasady dla uczniów w Irlandii – nowe zalecenia na rok szkolny 2021/2022