Obrażenia głowy u noworodków w Irlandii - trwa dochodzenie

Trwa dochodzenie w sprawie rzekomych urazów noworodków podczas porodu w szpitalu w Irlandii.

Szpital w Irlandii rozpoczął przegląd po tym, jak noworodki odniosły obrażenia głowy podczas porodów, które miały miejsce w zeszłym roku.

Poród w Irlandii

Zewnętrzni eksperci zostali zaangażowani, aby przeanalizować przypadki, w których u noworodków zdiagnozowano krwawienie podskórne w okolicy skroniowej w University Hospital Galway (UHG).

Takie krwawienia są wynikiem urazu głowy dziecka podczas porodu. Urazy te są często spowodowane pociąganiem, przeciąganiem lub ściskaniem głowy dziecka przez miednicę matki podczas porodu. Błędy w użyciu próżniowych ekstraktorów lub kleszczy także mogą spowodować tego rodzaju obrażenia.

Niewłaściwie rozpoznane lub leczone krwawienie podskórne związane jest z napadami padaczkowymi, uszkodzeniem mózgu, porażeniem mózgowym oraz niepełnosprawnością intelektualną.

Szpital wszczął dochodzenia po wzroście liczby przypadków tego rodzaju obrażeń w krótkim okresie czasu, jak poinformowano.

Minister Zdrowia

Minister Zdrowia, Stephen Donnelly, oświadczył, że decyzja o przeprowadzeniu przeglądu w sprawie kilku incydentów, w których noworodki doznały urazów głowy po porodzie, była słuszna i właściwa ze strony Uniwersyteckiego Szpitala w Galway.

Minister poinformował w programie radiowym na antenie RTÉ, że szpital poinformował go, iż wszystkie te noworodki zostały wypisane do domu w dobrym stanie zdrowia.

Minister Donnelly podkreślił również, że kluczowe jest, aby przegląd tych zdarzeń został przeprowadzony w sposób otwarty i transparentny.

Minister przyznał, że nie zna dokładnej liczby tych przypadków, jednak szpital poinformował go, że jest to „niewielka liczba”. Wyraził nadzieję, że wyniki przeglądu zostaną udostępnione publicznie.