Od wtorku ważne zmiany na rachunkach za prąd w Irlandii

To pierwsza z trzech dopłat, które zagwarantował irlandzki rząd w ramach Budżetu 2023.

Od wtorku 1 listopada nastąpią zapowiedziane wcześniej zmiany na rachunkach za energię elektryczną, poinformował Minister Środowiska, Eamon Ryan.

Rachunki za prąd

Klienci wszystkich dostawców energii w Irlandii otrzymają pierwszą dopłatę za prąd w kwocie 200 euro. Skorzysta z niej ponad 2,2 mln klientów.

Program udzielenia dopłat na energię elektryczną to rządowy plan mający na celu złagodzenie procesu rosnących cen energii.

Rząd doskonale zdaje sobie sprawę z trudności, z jakimi mieszkańcy borykają się tej zimy, a ten rodzaj wsparcia finansowego jest zarówno konieczny, jak i pomocny, twierdzi Minister Środowiska.

Dopłata do rachunków

Pierwsza dopłata pojawi się na rachunkach klientów od początku listopada do grudnia – w zależności od dostawcy energii i cyklu rozliczeniowego.

Jak już poinformowano, druga dopłata do rachunków za energię elektryczną planowana jest na styczeń/luty, a trzecia w marcu/kwietniu.

Szacuje się, że całkowity pakiet 600 euro w dopłatach energetycznych stanowiłby około 25% szacowanego rocznego rachunku za energię elektryczną dla typowego gospodarstwa domowego.

Tymczasem opozycja uważa, iż rząd nie robi wystarczająco dużo, aby powstrzymać rosnące ceny energii i ponawia apele o wprowadzenie limitów cen.