Odwołane loty, śliskie drogi i kolejne alerty - atak zimy w Irlandii

Instytut meteorologiczny Met Éireann zapowiada dalsze pogorszenie warunków pogodowych w Irlandii.

To dopiero początek pogorszenia warunków pogodowych w Irlandii, jak poinformował instytut meteorologiczny Met Éireann.

Odwołane loty w Irlandii

Na lotnisku w Dublinie odwołano w piątek 37 lotów, a kolejne loty zostały opóźnione z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Pasażerom zaleca się bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi, w celu uzyskania aktualnych informacji na temat konkretnych lotów.

Alerty pogodowe

Met Éireann wydało kolejne ostrzeżenie, tym razem dotyczące marznącej mgły. Alert dotyczy całego obszaru Irlandii i obowiązuje do soboty 10 grudnia do godziny 12:00.

Kierowców ostrzega się przed bardzo niebezpiecznymi warunkami na drogach:

czytaj: Kierowcy w Irlandii mogą za to słono zapłacić

Także do soboty do godziny 12:00 obowiązuje alert ostrzegawczy dotyczący bardzo niskich temperatur i oblodzonych dróg i chodników.

W hrabstwach Donegal i Wicklow, gdzie w piątek pojawiła się już niewielka pokrywa śnieżna, spodziewane są dalsze opady śniegu, szczególnie w wyżej położnych partiach terenu.

Transport publiczny

Warunki pogodowe spowodowały też zakłócenia w usługach transportu publicznego. W piątek rano wiele połączeń Dublin Bus i Irish Rail było opóźnionych lub odwołanych.

Także Bus Éireann zmuszony był odwołać szereg regularnych połączeń i niewielką liczbę usług transportu szkolnego w zachodnim regionie kraju.

Prognoza pogody w Irlandii

Najniższa temperatura w piątek wyniosła -7 stopni Celsjusza, a odnotowano ją o godzinie 08:00 rano w Mount Dillon w hrabstwie Roscommon.

Jak podają meteorolodzy, Irlandia nie miała zbyt wielu okresów mrozów w ostatnich latach i jest to pierwszy taki okres od około trzech lat.

Według najnowszej prognozy mróz utrzyma się co najmniej do przyszłej środy. Jednak synoptycy uważają, że rośnie szansa, iż te święta Bożego Narodzenia będą białe i mroźne.