Opady śniegu w Irlandii - zapowiedź meteorologów

Mieszkańcy Irlandii powinni przygotować się na intensywne opady śniegu.

Od kilku dni Irlandia znajduje się pod wpływem frontu cieplejszych mas powietrza. Jednak już w ten weekend warunki zaczną się zmieniać na typowo zimowe.

Zima w Irlandii

Według niektórych ekspertów zmiana warunków pogodowych może spowodować ujemne temperatury i intensywne opady śniegu w Irlandii.

Modele pogodowe wskazują na pojawienie się zjawiska znanego jako blok grenlandzki. Jest to obszar wysokiego ciśnienia, który tworzy się nad Grenlandią i „blokuje” masy powietrza znad Atlantyku.

Dominujący w ostatnim czasie front deszczu i silnego wiatru zostanie zatrzymany, a na to miejsce zaczną napływać masy powietrza ze wschodu i północy.

Opady śniegu w Irlandii

Zimne masy powietrza w zetknięciu z ciepłym powietrzem nad oceanem stworzą realną szansę na wystąpienie opadów śniegu.

Wcześniejsze modele pogodowe pokazywały, że zjawisko może przypominać warunki „Bestii ze Wschodu”, które w w 2018 doprowadziły do paraliżu kraju z powodu opadów śniegu i mrozu.

Jednak na obecną chwilę meteorolodzy twierdzą, że warunki w Irlandii nie będą aż tak ekstremalne. Od połowy przyszłego tygodnia spodziewane są za to opady deszczu ze śniegiem oraz ujemne temperatury w nocy i we wczesnych godzinach porannych.