Opieka zdrowotna w Irlandii - ważne zmiany wejdą w życie

Minister Zdrowia ogłosił ten system w Irlandii jako część nowych środków mających na celu zmniejszenie presji na lekarzach.

W nadchodzącym roku farmaceuci w Irlandii zyskają rozszerzone uprawnienia do przepisywania leków.

Apteki w Irlandii

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Zdrowia, Stephena Donnelly’ego, ten system znacznie ułatwi dostęp do opieki zdrowotnej.

Program umożliwi farmaceutom wydłużenie recept na leki do 12 miesięcy po ich wygaśnięciu, eliminując konieczność płacenia lokalnemu lekarzowi GP za wystawienie nowych recept.

Podczas gdy koszty różnią się w zależności od lekarza, wiele opłat za odnowienie recepty wynosi około 20 euro za każdą. Zmiany mają więc przynieść duże oszczędności dla rodzin, które odnawiają recepty kilka razy w ciągu roku.

Farmaceuci będą mieli również prawo odmówić przedłużenia recepty po przeprowadzeniu oceny. Dodatkowo, nie wszystkie leki będzie można przedłużyć w aptece.

Lekarz w Irlandii

Minister Donnelly ogłosił ten system jako część nowych środków mających na celu zmniejszenie presji na lekarzach pierwszego kontaktu, jednocześnie dając większe uprawnienia pracownikom aptek.

Dodał, że zespół ekspertów rekomendujących ten system uznał farmaceutów za wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów służby zdrowia, odgrywających kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej.

W związku z globalnym niedoborem leków, irlandzcy farmaceuci będą mogli przepisywać leki tylko wtedy, gdy przejdą one kontrole bezpieczeństwa w innych krajach.

Te środki mają wejść w życie 1 marca 2024 roku i mają być stosowane tylko w okolicznościach uznanych za „bezpieczne i odpowiednie”.