Informacje zostały oficjalnie potwierdzone przez przedstawicieli służby zdrowia w Irlandii.

Przedstawiciele HSE potwierdzili śmierć dziecka w Irlandii, u którego zdiagnozowano ostrą postać zapalenia wątroby.

Zapalenie wątroby

Informacje na temat tajemniczej choroby wątroby wśród dzieci pojawiły się w kwietniu. Pierwsze przypadki zidentyfikowano w Wielkiej Brytanii, a nowe infekcje rozprzestrzeniły się na inne kraje, w tym Irlandię.

Czytaj też: Już kilka przypadków w Irlandii – tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci

Do tej pory w Irlandii zidentyfikowano sześć przypadków tej choroby wśród dzieci w wieku od 1 do 12 lat. Wszystkie dzieci trafiły z tego powodu do szpitala. Jedno z nich wymagało przeszczepu wątroby.

W oświadczeniu HSE poinformowano, że nadal trwa dochodzenie w celu zidentyfikowania przyczyny tego zapalenia wątroby. W żadnym z przypadków nie wykryto powszechnych wirusów wywołujących zapalenie wątroby.

Liczba przypadków

Jednym z badanych wątków jest to, czy zapalenie jest powiązane ze wzrostem zakażeń wywołanych przez adenowirus, częstą przyczynę chorób wieku dziecięcego.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób podało, że całkowita liczba przypadków zgłoszonych na całym świecie wynosi około 450.

HSE dodała, że ​​Irlandia ściśle współpracuje z ECDC, Wielkiej Brytanii i WHO w celu zidentyfikowania przyczyny tej choroby.

Czytaj też: Komunikat HSE do rodziców w Irlandii w sprawie dzieci