POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Rodzice w Irlandii powinni w razie wątpliwości udać się do swojego lekarza rodzinnego.

Naukowcy nadal badają przyczynę zapalenia wątroby u dzieci, które potwierdzono już w 12 krajach, w tym w Irlandii.

Zapalenie wątroby u dzieci

Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ostatnich tygodniach na całym świecie odnotowano jeden zgon i około 190 niewyjaśnionych przypadków ciężkiego zapalenia wątroby.

W większości przypadków nie występowała gorączka. Niektóre przypadki wymagały opieki na specjalistycznych oddziałach dla dzieci, a u kilku z nich niezbędny był przeszczep wątroby.

W oświadczeniu ECDC poinformowano też, że w niektórych przypadkach na kilka tygodni przed zapaleniem wątroby wystąpiły objawy żołądkowo-jelitowe, w tym ból brzucha, biegunkę i wymioty.

Ognisko choroby zostało po raz pierwszy wykryte w Wielkiej Brytanii. Wstępne hipotezy dotyczące etiologicznego pochodzenia przypadków koncentrowały się na czynniku zakaźnym lub możliwej ekspozycji na toksyny.

Komunikat HSE do rodziców

Przedstawiciele HSE apelują do rodziców w Irlandii o zachowanie czujności wobec wystąpienia niepokojących symptomów u dzieci.

Wsród wymienionych objawów znajdują się: zażółcenie skóry lub białka oka, ciemny mocz i/lub blady stolec, biegunka oraz objawy ze strony układu oddechowego.

W razie wątpliwości należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który może skierować dziecko na dalsze badania i konsultacje.

Czytaj też: Już kilka przypadków w Irlandii – tajemnicze zapalenie wątroby u dzieci