Ostrzeżenie dla kierowców w Irlandii - celem niektóre pojazdy

Za szkody odpowiedzialna jest działająca w Irlandii grupa aktywistów klimatycznych.

Na jednej z lokalnych grup w mediach społecznościowych opublikowane zostało ostrzeżenie dla kierowców w Irlandii.

Ostrzeżenie

Z postu wynika, że czujność powinni zachować właściciele samochodów typu SUV, które stały się celem aktywistów klimatycznych z grupy „The Tyre Extinguishers”.

Wzmożoną działalność aktywistów zaobserwowano w rejonie Dublina 6/6W, ostrzega lokalny mieszkaniec. Tylko w ostatnich dwóch tygodniach problem dotyczył co najmniej tuzina samochodów.

Właścicielom pojazdów pozostawiono notatkę z informacją, że w ramach protestu spuszczono powietrze z jednego bądź kilku opon ich pojazdu. W opublikowanej notatce napisano:

Uwaga – Twój pożeracz paliwa zabija.
Spuściliśmy powietrze z jednej lub kilku twoich opon. Będziesz zły, ale nie bierz tego do siebie. To nie ty. To twój samochód.

Autor listu twierdzi też, że SUV-y powodują większe zanieczyszczenie powietrza niż mniejsze samochody, częściej zabijają ludzi niż w mniejszych samochodach i są drugą co do wielkości przyczyną globalnej emisji dwutlenku węgla – więcej niż przemysł lotniczy.

Kryzys klimatyczny

Aktywiści ostrzegają, że „świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego” i dla tego potrzeba nadzwyczajnych działań, aby natychmiast zredukować emisje.

Grupa tłumaczy swoją akcję chęcią wzięcia „sprawy w swoje ręce, ponieważ rządy i politycy tego nie zrobią”. Natomiast właścicielom pojazdów zalecają podróżowanie pieszo, na rowerze lub komunikacją miejską.

Dochodzenie

Funkcjonariusze Gardy potwierdzili, że obecnie prowadzone są dwa dochodzenia w sprawie zgłoszonych szkód pojazdów w tym rejonie Dublina.

Zgłoszenia dotyczą spuszczonego powietrza z opon samochodów. Poinformowano także, że do tej pory nie doszło jeszcze do żadnych zatrzymań.