Ostrzeżenie dla plażowiczów w Irlandii - wiele osób poszkodowanych

Spotkanie z przedstawicielem tego gatunku okazało się bolesne dla kilku plażowiczów w Irlandii.

Na plażach w hrabstwie Cork odnotowano rosnącą liczbę przypadków ataku jadowitej ryby. Spotkanie z przedstawicielem tego gatunku okazało się bolesne dla kilku plażowiczów.

Plaże w Irlandii

Ostrosz to ryba, która doskonale kamufluje się przez zakopanie w piasku. Na jej atak narażone są osoby spacerujące w płytkiej wodzie, ponieważ ryba jest dla nich niewidoczna.

Te małe rybki zakopują się w piasku – a gdy się na niej stanie, ich płetwa grzbietowa wbija się w stopę i wstrzykuje jad.

Zakłucie kolcem jadowym ryby może być bardzo bolesne – ostrzega Water Safety Ireland. W skrajnych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Zalecenia dla plażowiczów

Przedstawiciele Water Safety Ireland twierdzą, że ból jest „najbardziej intensywny przez pierwsze dwie godziny, kiedy stopa zwykle robi się czerwona i puchnie”.

Ulgę w bólu może przynieść jak najszybsze zanurzenie stopy w wodzie o temperaturze co najmniej 40 stopni Celsjusza. Gorąca woda wyciąga jad i łagodzi ból.

W celu uniknięcia ukłucia przez ostrosza zalecane jest noszenie klapek lub sandałów podczas spacerowania w pobliżu niskiej wody.