Oszustwo na wysokim szczeblu - ofiarą premier Irlandii

Premier Irlandii padł ofiarą oszustwa z udziałem rosyjskich żartownisiów.

Premier Irlandii padł ofiarą oszustwa z udziałem rosyjskich żartownisiów. Wirtualne spotkanie, w którym uczestniczył, okazało się mistyfikacją. O sprawie informuje portal RTE.

Szczegóły incydentu

Według rzecznika premiera, Varadkar wziął udział w spotkaniu online na początku tego roku, które przerwał z powodu podejrzeń co do jego charakteru i sposobu prowadzenia. Później okazało się, że wideo było „zaawansowanym fałszerstwem”.

Chociaż Taoiseach nie wygłosił kontrowersyjnych uwag, stał się kolejną ofiarą w serii ataków na europejskich liderów.

Rzecznik dodał, że „materiał, który został opublikowany, jest oczywiście podrobiony i zdubbingowany na silnym akcencie angielskim i nie odzwierciedla tego, co miało miejsce podczas rozmowy”.

Działania po incydencie

Po rozmowie rząd poinformował irlandzką ambasadę w Addis Abebie, Komisję Unii Afrykańskiej oraz Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Trwają dalsze dochodzenia.

W rozmowie Varadkar poruszał kwestie sankcji wobec Rosji, pomocy Ukrainie w eksporcie zboża oraz czasu potrzebnego Ukrainie do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Wypowiedział się także na temat neutralności Irlandii, mówiąc, że kraj ten nie planuje przystąpienia do NATO ani oferowania umów o wzajemnej obronie.

Fałszywe informacje w Video

W materiale wideo żartownisie twierdzili, że pytają premiera o dostarczanie przez Ukrainę broni do IRA.

Varadkar odpowiedział, że „to dla mnie nowina” i wskazał, że IRA zakończyła działania zbrojne w 1997 roku, a następnie oddała broń.

Dodał, że zgodnie z konstytucją Irlandii, w pewnym momencie dojdzie do zjednoczenia północy i południa.

„W północnej części kraju jeszcze nie ma większości, która chciałaby zjednoczenia” – podkreślił.

Inne cele oszustwa

Rzecznik Taoiseacha zauważył: „Jesteśmy świadomi, że Taoiseach nie jest jedynym europejskim liderem, który stał się celem tego rodzaju zaawansowanego fałszerstwa”.

Podobne spotkania online miały miejsce z udziałem premiera Włoch Georgii Meloni, premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i estońskiej Kaji Kallas.