Pakiet wsparcia dla mieszkańców Irlandii - Budżet 2024

Mieszkańcy Irlandii mogą się spodziewać wsparcia energetycznego i podwyżek świadczeń socjalnych.

Gospodarstwa domowe w Irlandii mogą spodziewać się pomocy w pokryciu kosztów energii w ramach Budżetu 2024.

Budżet 2024 w Irlandii

Budżet zostanie ogłoszony już za kilka tygodni, a wiele podwyżek świadczeń społecznych i jednorazowych płatności zostało zaplanowanych jako część dodatkowego pakietu wsparcia w wysokości 6,4 mld euro.

Mimo pewnych ostatnich obniżek cen energii elektrycznej i gazu, koszty energii pozostają bardzo wysokie i stanowią poważny problem dla gospodarstw domowych na terenie całego kraju, zwłaszcza w okresie zbliżających się chłodniejszych miesięcy.

Rząd obiecał, że na dniu Budżetu 2024 zostaną ogłoszone pewne „jednorazowe” środki związane z energią, ale ostudził nadzieje, że będą one na równi z trzema świadczeniami w wysokości 200 euro przyznawanymi w zeszłym roku.

Zgłaszano, że co najmniej jedno świadczenie w wysokości 200 euro jest prawdopodobne. Możliwe jest także zwiększenie świadczenia Fuel Allowance lub udzielenie dodatkowej jednorazowej płatności.

Emerytury w Irlandii

Tymczasem emeryci mogą skorzystać z tygodniowego podwyższenia, które może wynosić nawet 20 euro.

Irish Mirror podaje, że ostateczna kwota nie została jeszcze uzgodniona, ale posłowie rządowi zostali poinformowani, że podwyżka z pewnością zostanie wprowadzona i będzie taka sama lub wyższa niż 12 euro, które otrzymali emeryci w ostatnim budżecie.

Przedstawiciel partii Fine Gael powiedział:

Obecnie emerytura państwowa wynosi 265 euro tygodniowo, a my chcemy ją podnieść do 300 euro przed następnymi wyborami.
Bardzo mnie by zdziwiło, gdyby nie wzrosła o 20 euro od 1 stycznia przyszłego roku.

Prawdopodobnie rząd przeznaczy 1,4 mld euro na emerytury, co jest o 500 milionów euro więcej niż w bieżącym roku fiskalnym (gdy podwyżka wyniosła 12 euro).