POLONIA IRLANDIA • GAZETA • WIADOMOŚCI I INFORMACJE

Organ nadzoru konsumenckiego odpowiedział na reakcję sfrustrowanych kierowców wobec coraz droższego paliwa na stacjach w Irlandii.

Paliwo na stacjach w Irlandii jest coraz droższe. Kierowcy dają upust swojej frustracji w mediach społecznościowych.

Decyzja rządu

W środę irlandzki rząd zdecydował w sprawie obniżki akcyzy na benzynę i olej napędowy:

Więcej: Jest decyzja rządu w sprawie obniżki cen paliw w Irlandii

Jednak w czwartek ceny na wielu stacjach paliw utrzymywały się na poziomie powyżej 2 euro za litr. Wzbudziło to natychmiastową reakcję kierowców w Irlandii, którzy oczekiwali obniżek cen przy dystrybutorach w związku z obniżką akcyzy.

Ceny paliw

W międzyczasie Minister ds. Ochrony Konsumentów, Robert Troy, wezwał opinię publiczną do powiadomienia Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) w przypadku zaobserwowania nieuczciwych praktyk cenowych lub „zachowania kartelowego”.

Sprawa została szybko wyjaśniona przez przedstawicieli CCPC, którzy poinformowali, że organ ten „nie jest regulatorem cen i nie odgrywa roli w monitorowaniu poziomu cen w całej gospodarce”, a handlowcy nie mają obowiązku przerzucania akcyzy na klientów przy dystrybutorach.

Zawyżanie cen

W rzadkich sytuacjach, gdy istnieje dominujący dostawca towaru lub usługi, mogą zaistnieć okoliczności, w których przedsiębiorca zostanie uznany za naruszającego prawo konkurencji poprzez nałożenie zawyżonych cen – stwierdza CCPC.

W takich sytuacjach sprawa może zostać skierowana do sądu karnego, lecz „są to bardzo specyficzne scenariusze i tego typu przypadki są rzadkie w całej Europie”.