Do nietypowego zdarzenia doszło w czwartek w centrum jednego z miast w Irlandii.

Funkcjonariusze Gardy ostrzegają mieszkańców przed fałszywymi banknotami, które mogą pojawić się w obiegu w Irlandii.

Fałszywe banknoty

W czwartek 14 lipca w centrum miasta Cork doszło do nietypowej sytuacji – na nadbrzeżu przy Union Quay ktoś rozrzucił banknoty 50 euro.

Wydawało się, że pieniądze „spadały z nieba”. Część z nich zatrzymała się za ogrodzeniem, tuż przy wodzie. Przechodnie wychylali się, żeby dosięgnąć banknotów.

Pojawienie się pieniędzy wywołało zamieszanie. Jeden z przechodniów sprawdził banknoty, a te okazały się być fałszywe.

Nie wiadomo skąd wzięły się w tym miejscu pieniądze, które stanowią rekwizyt sceniczny. Rzecznik Gardy ostrzega, że takie banknoty uznawane są za fałszywe i nie wolno posługiwać się nimi podczas transakcji płatniczych.

Te banknoty, które są często oznaczane jako „pieniądze filmowe” lub „pieniądze rekwizytowe”, są bardzo podobne do prawdziwych banknotów euro, jednak nie zawierają zabezpieczeń jak znak wodny, wypukły druk, hologram czy nić zabezpieczająca.

Ostrzeżenie dla mieszkańców

An Garda Síochána radzi firmom i członkom społeczeństwa, którzy posługują się gotówką, aby zdawali sobie sprawę z takich banknotów w obiegu i podjęli odpowiednie środki ostrożności.

Funkcjonariusze Gardy apelują, by zgłaszać każdy przypadek wykrycia fałszywych banknotów. Ostrzegają przy tym, że świadome wydawanie fałszywych pieniędzy wiąże się z procesem sądowym i możliwą karą pozbawienia wolności.