Pilne działania Gardy na ulicach Irlandii - jest decyzja

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na serię nagłośnionych w ostatnim czasie w Irlandii incydentów.

Przedstawiciele An Garda Síochána ogłosili plan związany z widocznym wzmocnieniem obecności funkcjonariuszy w centrum Dublina.

Plan Gardy

Plan ten zakłada zwiększenie ilości nadgodzin wśród funkcjonariuszy Gardy oraz rozmieszczenie jednostek specjalistycznych.

W skład tych jednostek będą wchodzić: jednostka wsparcia powietrznego, jednostka konna, jednostka psów, regionalne jednostki reagowania z bronią oraz jednostki ds. kontroli ruchu drogowego.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na serię incydentów w centrum miasta, które wzbudzają niepokój zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Jak wynika z ostatnich danych, w okresie od 28 lipca do 20 sierpnia doszło do ponad 1500 aresztowań w regionie Dublina.

Poinformowano również, że przewidziane są dni z planowanymi działaniami w centrum, obejmującymi punkty kontrolne, przeszukania oparte na informacjach wywiadowczych, aresztowania, kontrole imigracyjne oraz egzekwowanie przepisów ruchu drogowego.

Garda w Irlandii

Zapewniono, że w centrum miasta zostanie przydzielonych ponad 16 500 godzin dodatkowej obecności służb miesięcznie, aby przeciwdziałać zachowaniom antyspołecznym i handlowi narkotykami na ulicach.

Część rządowych środków zostanie przeznaczona na zwiększenie rozmieszczenia jednostki ds. utrzymania porządku publicznego, co pozwoli na wzmocnioną widoczną obecność funkcjonariuszy w strategicznych lokalizacjach w centrum Dublina, takich jak główne arterie komunikacyjne i promenada nad rzeką Liffey.

Minister McEntee wyraziła zadowolenie z ogłoszenia tych działań. Jej zdaniem widoczna obecność Gardy ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom, turystom oraz osobom pracującym stolicy.