Płaca minimalna w Irlandii - dyskusja wokół podwyżki

Rząd zdecydował o podwyższeniu płacy minimalnej w Irlandii w zeszłym miesiącu.

Wicepremier Leo Varadkar ogłosił we wrześniu, że rząd zaakceptował zalecenie Komisji ds. Niskich Płac w sprawie podwyżki krajowej płacy minimalnej.

Płaca minimalna – Minimum Wage w Irlandii

Zgodnie z decyzją stawka Minimum Wage ma wzrosnąć o 80 centów od 1 stycznia 2023 roku i będzie wynosić 11,30 euro za godzinę. Dla wielu osób podwyżka ta jest jednak niewystarczająca.

Komisja Oireachtas ds. Przedsiębiorczości prowadzi obecnie przesłuchania w sprawie kosztów utrzymania, płacy minimalnej oraz zaleceń Komisji ds. Niskich Płac.

W panelu udział bierze między innymi Irlandzki Kongres Związków Zawodowych (ICTU). Przedstawiciele tej grupy uważają, że mylące jest twierdzenie, iż Irlandia ma jedną z najwyższych stawek płacy minimalnej w Unii Europejskiej.

Według ICTU Irlandia jeszcze przed obecnym wzrostem inflacji była drugim najdroższym krajem w Unii, a „kiedy weźmie się pod uwagę siłę nabywczą pracowników otrzymujących płacę minimalną, Irlandia spada z drugiego na siódme miejsce w rankingu”.

Stawka Living Wage

We wrześniu wicepremier Leo Varadkar, który pełni także funkcję Ministra ds. Przedsiębiorstw, Handlu i Zatrudnienia ogłosił, że Komisja ds. Niskich Płac ustaliła orientacyjną płacę Living Wage na 2023 r. w wysokości 13,10 euro za godzinę.

Planuje się, że płaca Living Wage będzie wprowadzana stopniowo od teraz do 2026 r., kiedy stanie się już obowiązkowa. Rząd nie ma jeszcze planu wdrażania płacy Living Wage i wygaszania płacy Minimum Wage.

Według Leo Varadkara, podwyżka płacy minimalnej o 80 centów to pierwszy krok „w kierunku ostatecznego osiągnięcia progu płacy wystarczającej na utrzymanie”.