Przedstawiciele służby zdrowia w Irlandii przygotowują się też do zmiany w poradach dotyczących zdrowia publicznego.

Gazeta Sunday Independent przedstawiła plan awaryjny HSE, który określa zasady działania służby zdrowia w Irlandii po przejściu wirusa z fazy pandemicznej do fazy endemicznej.

Plan awaryjny HSE

Plan awaryjny zostanie uruchomiony tylko w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego z powodu wysokiej zachorowalności i śmiertelności.

Przedstawiciele służby zdrowia w Irlandii przygotowują się też do zmiany w poradach dotyczących zdrowia publicznego.

W dokumentach cytowanych przez gazetę napisano:

W miarę jak choroba przechodzi ze stanu pandemicznego do endemicznego, nastąpi stopniowe przejście od powszechnych testów i śledzenia kontaktów w aktywnych przypadkach w stronę bardziej ukierunkowanego indywidualnego modelu testowania, podobnego do innych chorób układu oddechowego, dostarczanego głównie za pośrednictwem podstawowej opieki zdrowotnej.

O zakończeniu procedury śledzenia bliskich kontaktów informowano już w zeszłym tygodniu – potwierdził to już Dyrektor Medyczny, dr Tony Holohan.

Jego zdaniem należy skupić się teraz na zmniejszeniu poważnych skutków infekcji, a obecna fala zakażeń i hospitalizacji nie uzasadnia obecnego poziomu publicznych testów.

Testowanie w Irlandii

Testy PCR będą nadal dostępne w kolejnych miesiącach dla osób, które potrzebują ich, aby uzyskać dostęp do leczenia klinicznego lub terapii terapeutycznych.

Rzeczniczka HSE poinformowała, że po zmianie porad dotyczących zdrowia publicznego służba zdrowia w Irlandii przejdzie od masowych testów do nadzoru.

Planowane jest jednak wdrożenie niezbędnej infrastruktury i wyszkolonego personelu do szybkiej reakcji wobec przyszłego wzrostu liczby zakażeń lub pojawienia się wariantu budzącego niepokój.