Płatny urlop w Irlandii - nowe przepisy weszły z życie

Ministerstwo poinformowało, że zaczęły już obowiązywać nowe przepisy dotyczące płatnego urlopu w Irlandii.

Minister ds. Równości, Roderic O’Gorman, potwierdził, że zaczęły właśnie obowiązywać nowe przepisy dotyczące urlopu dla ofiar przemocy domowej (Domestic Violence Leave) w Irlandii.

Urlop w Irlandii

Ofiary nadużyć ze strony partnerów są już uprawnione do otrzymywania wynagrodzenia, jeśli będą potrzebować wziąć urlop z pracy z powodu przemocy domowej.

Nowa forma urlopu jest wprowadzona w ramach Ustawy o Zrównoważeniu Pracy i Życia (Work Life Balance Act), uchwalonej wcześniej w tym roku.

Zgodnie z ustawą każda osoba doświadczająca przemocy domowej lub zagrożona przemocą domową będzie uprawniona do wzięcia pięciodniowego urlopu w celu uzyskania dostępu do wsparcia.

Pracownicy będą musieli informować pracodawcę o rodzaju urlopu, ale nie będą musieli przedstawiać żadnych dowodów – zapewnił minister O’Gorman.

Nowe przepisy w Irlandii

Decyzja dotycząca stawki wynagrodzenia została podjęta po konsultacjach z przedstawicielami pracodawców, związkami zawodowymi oraz organizacjami wsparcia ofiar przemocy domowej.

Potwierdzono, że osoby korzystające z urlopu Domestic Violence Leave będą miały prawo do otrzymania pełnego wynagrodzenia.

Rząd zlecił organizacji Women’s Aid opracowanie programu wsparcia dla pracodawców w zakresie realizacji tej formy urlopu. Zapowiedziano też, iż rząd ponownie zbada ustawodawstwo za dwa lata.

Czytaj też: Zaostrzenie prawa w Irlandii – kara to nawet 10 lat więzienia