Podatek drogowy w Irlandii - część kierowców może płacić więcej

Grupa odpowiedzialna za ten projekt chce zmotywować mieszkańców Irlandii do korzystania z transportu publicznego.

Kierowcy posiadający większe samochody o wyższej emisji mogą być obciążeni wyższym podatkiem Motor Tax, zgodnie z propozycjami Climate Change Advisory Council.

Podatek drogowy – Motor Tax

W swoim corocznym raporcie grupa ta przedstawiła szereg zaleceń mających na celu zachęcenie mieszkańców Irlandii do porzucenia samochodów na rzecz komunikacji miejskiej.

Wskazano w nim, że należy rozważyć wprowadzenie wyższych podatków oraz opłat parkingowych, aby zmotywować większą liczbę osób do korzystania z transportu publicznego.

Przewodnicząca Climate Change Advisory Council, Marie Donnelly uważa, że transport będzie jednym z sektorów, w którym osiągnięcie redukcji emisji będzie wyjątkowo trudne.

Opłaty dla kierowców

Jej zdaniem przeprojektowanie systemu opodatkowania pojazdów jest logicznym krokiem, a większe samochody, głównie SUV-y, byłyby obłożone wyższym podatkiem drogowym.

Wydaje się to uczciwe – im więcej emitujesz dwutlenku węgla, tym wyższy podatek powinieneś płacić.
Mniejsze samochody, emitujące mniejsze ilości, płaciłyby niższy podatek Motor Tax.

Pani Donnelly wskazała również, że praca zdalna przez jeden lub dwa dni w tygodniu może również pomóc w redukcji emisji.

W kwestii parkingów natomiast, jej zdaniem należy wdrożyć zatwierdzoną dawno ustawę, nakładającą opłaty za parkowanie w dużych miastach dla wszystkich zatrudnionych tam pracowników.