Podwójny zasiłek socjalny w Irlandii - można zrezygnować

Irlandzka Minister ds. Ochrony Socjalnej poinformowała, że będzie można zrezygnować i zwrócić płatność.

Od wtorku 1 listopada rozpoczęto wypłatę podwójnego zasiłku na dzieci Child Benefit. Z płatności skorzysta w sumie około 639 000 rodzin w Irlandii.

Child Benefit

W tym miesiącu świadczenie wynosi 280 euro, co zostało zagwarantowane przez rząd w ramach strategii walki z wysokimi kosztami życia.

Jednak organizacje charytatywne twierdzą, że nie są to wystarczające środki, aby udzielić wsparcia rodzinom, które mierzą się z rosnącymi cenami w sklepach i coraz większymi rachunkami za energię.

W przestrzeni publicznej pojawiły się też głosy, które kwestionują zasadność udzielenia wsparcia w postaci podwójnego zasiłku Child Benefit osobom bogatym.

Koszty utrzymania

Jednak Minister ds. Ochrony Socjalnej, Heather Humphreys, broniła inicjatywy. Jej zdaniem wiele osób skorzysta z płatności przy obecnych kosztach utrzymania.

Minister stwierdziła też, że będzie można zrezygnować z zasiłku:

Wiele rodzin pracujących, wiele rodzin o średnich dochodach; dla osób, które same zdecydują, że nie chcą tych pieniędzy, nie ma problemu, mogą oddać je państwu.

Zasiłek na dzieci jest wypłacany wszystkim rodzinom bez względu na dochód, a ​​rząd nie chce go uzależniać od dochodów, jak stwierdziła minister.

Jej zdaniem zmiana zasad przyznawania zasiłku Child Benefit wymagałaby ustalenia przez rząd nowych kryteriów, a to mogłoby tylko doprowadzić do podziałów w społeczeństwie.