Podwyżka opłat w Irlandii - od lipca nowe stawki

Pierwotnie podwyżki tych opłat w Irlandii zaplanowane zostały na 1 stycznia, jednak zdecydowano o odroczeniu podwyżek o pół roku.

Od 1 lipca bieżącego roku opłaty drogowe na większości płatnych dróg w Irlandii wzrosną do „maksymalnego poziomu”.

Podwyżki opłat w Irlandii

Na autostradzie M50 w Dublinie opłaty wzrosną o 20 centów dla pojazdów zarejestrowanych oraz o 30 centów dla pojazdów niezarejestrowanych. W przypadku innych kategorii pojazdów podwyżki wyniosą od 20 do 50 centów.

Wzrosną również opłaty za przejazd dla spółek partnerstwa publiczno-prywatnego zarządzających innymi autostradami w kraju.

Na autostradach M1, M7, M8, N6, N25 Waterford bypass i N18 Limerick Tunnel opłaty wzrosną o 10 centów dla samochodów osobowych i od 30 centów do 50 centów dla większych pojazdów.

Na M3 podwyżka o 10 centów dotyczyć będzie samochodów osobowych, autobusów i lekkich pojazdów dostawczych, a dla większych pojazdów przewidziane są podwyżki o 20 centów i 30 centów.

Kierowcy samochodów na M4 zapłacą o 20 centów więcej, dla innych kategorii pojazdów będzie to koszt większy o 40 do 60 centów.

Zapewniono, że w tym roku nie planuje się wprowadzenia podwyżek dla Dublin Port Tunnel ani Eastlink.

Płatne drogi w Irlandii

Pierwotnie podwyżki opłat zaplanowane zostały na 1 stycznia, jednak ze względu na galopującą inflację i wysokie koszty energii zdecydowano o odroczeniu podwyżek o pół roku.

Rząd zgodził się wówczas pokryć szacowane na 12 mln euro straty na rzecz Transport Infrastructure Ireland (TII) oraz prywatnych operatorów innych dróg za utracone dochody.

Zapowiadając koniec odroczenia podwyżek opłat, przedstawiciele TII podkreślili, że podwyżki były zgodne z inflacją i opierały się na wzroście wskaźnika cen konsumpcyjnych o 8,6% w okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r.

Więcej: tii.ie