Podwyżka płacy minimalnej w Irlandii - rząd przyjął zalecenie

Przedstawiciele irlandzkiego rządu potwierdzili przyjęcie rekomendacji Komisji ds. Niskich Płac.

Rząd zgodził się przyjąć propozycję Komisji ds. Niskich Płac w sprawie podwyższenia krajowej płacy minimalnej, jak informuje Independent.ie

Płaca minimalna w Irlandii

Stawka Minimum Wage w Budżecie na rok 2024 ma wzrosnąć o 1,40 euro, ale wraz z nią zostanie wprowadzone dodatkowe wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw.

Już kilka tygodni temu sygnalizowano, że rząd przyjmie propozycję Komisji ds. Niskich Płac, która proponuje podniesienie minimalnej płacy do poziomu 12,70 euro.

Podwyżka ta oznacza, że pracownicy wykonujący standardowe 39 godzin pracy tygodniowo zarobią o 54,60 euro więcej.

Jednak będzie to miało znaczący wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, a wielu pracodawców już teraz boryka się z kosztami poprzednich podwyżek minimalnej płacy czy obowiązku płacenia zasiłku chorobowego.

Firmy w Irlandii

Taoiseach Leo Varadkar wyraził obawy co do wpływu podjętych środków na przedsiębiorstwa, zwłaszcza w obliczu niepewności gospodarczej w kraju.

Zapewnił jednak, że małe przedsiębiorstwa otrzymają wsparcie w związku z rosnącymi kosztami energii i pracy w ramach Budżetu 2024.

Minister Przedsiębiorczości Simon Coveney, Minister Energii Eamon Ryan, Minister Wydatków Publicznych i Reformy Paschal Donohoe oraz Minister Finansów Michael McGrath rozważają „mechanizm”, który ma pomóc małym przedsiębiorstwom.