Klienci największego dostawcy energii w Irlandii mogą spodziewać się znacznych podwyżek cen gazu i prądu.

Klienci w Irlandii mogą wkrótce spodziewać się znacznych podwyżek rachunków za gaz i energię elektryczną.

Podwyżki cen gazu i prądu

Bord Gáis Energy podnosi stawki zarówno dla odbiorców energii elektrycznej, jak i gazu. Firma kończy swoją „zimową deklarację cenową”, a zmiany wejdą w życie 15 kwietnia.

Według oświadczenia firmy średni rachunek za prąd wzrośnie o 27%, a za gaz o 39%. Szacuje się, że podwyżka doda około 350 euro rocznie do rocznego rachunku za gaz przeciętnego gospodarstwa domowego i 340 euro do średniego rocznego rachunku za energię elektryczną.

Bord Gáis Energy tłumaczy podwyżki cen „utrzymującym się wysokim popytem na gaz na całym świecie, zmniejszonymi dostawami, małymi ilościami magazynowania, problemami geopolitycznymi i warunkami późnej zimy”.

Pomoc dla klientów

Firma poinformowała, że ​​współpracuje z Money Advice and Budgeting Service (MABS), a także tworzy fundusz wsparcia energetycznego, aby pomóc klientom, którzy „mają trudności w zarządzaniu rachunkami”.

Wzrost cen uderzy w konsumentów, którzy już od kilku miesięcy odczuwają ciężar inflacji. Według ekspertów kolejni dostawcy w Irlandii także niedługo ogłoszą podwyżki swoich cen.