Podwyżki cen na stacjach paliw w Irlandii - będzie jeszcze drożej

W maju odnotowano rekordowy spadek cen paliw w Irlandii, jednak ostrzegano przed zmianą tego trendu.

W maju br. odnotowano rekordowo niskie ceny benzyny i oleju napędowego w Irlandii. Jednak ekonomiści ostrzegali przed diametralną zmianą sytuacji po przywróceniu akcyzy na paliwo.

Ceny paliw w Irlandii

Zgodnie z najnowszymi danymi, ceny paliw wzrosły o ponad 4% w porównaniu z poprzednim miesiącem, po podwyżce akcyzy na benzynę i olej napędowy.

Według informacji z AA Ireland, średnia cena za litr benzyny wynosi obecnie 1,65 euro, a średnia cena za litr oleju napędowego to 1,53 euro. Po podwyżce akcyzy z 1 czerwca, średni koszt litra benzyny wzrósł o 8 centów, w przypadku oleju napędowego to 6 centów za litr.

Dyrektor ds. komunikacji w AA Ireland, Paddy Comyn stwierdził:

Wiedzieliśmy, że ceny benzyny i oleju napędowego mają wzrosnąć, a wzrosty w tym miesiącu są zasadniczo zgodne z przewidywaniami, z niewielkim wzrostem w porównaniu z tym, co przewidywaliśmy, z 4,8% wzrostem na benzynę i 4,3% wzrostem na diesla.

Dodał przy tym, że cena baryłki ropy pozostawała dość stabilna w ciągu ostatnich 30 dni, więc nie zaobserwowano zbyt dużych wahań cen na stacjach paliw.

Podatek paliwowy w Irlandii

Po podwyżce 1 czerwca, kolejna ma nastąpić 1 września. Benzyna ma podrożeć wtedy o 7 centów, a olej napędowy o 5 centów.

Rząd planuje pełne przywrócenie stawek podatkowych 31 października, co wiąże się z ostatnim wzrostem cen o 8 centów dla benzyny i 6 centów dla oleju napędowego.

Ostateczna cena na stacjach paliw w Irlandii zależeć będzie od kształtowania się ceny baryłki ropy w kolejnych miesiącach.

Szacuje się, że skarb państwa zarobi nawet 700 mln euro na stopniowym wycofywaniu obniżonej stawki akcyzy na benzynę i olej napędowy.