Podwyżki zasiłków, dodatki socjalne i dopłaty do rachunków w Irlandii

Plan rządowego wsparcia dla mieszkańców Irlandii ma pomóc w walce z kosztami utrzymania.

We wtorek 27 września opublikowany został budżet na 2023 rok. Rząd przyspieszył opracowanie nowego planu finansowego, aby część środków wdrożyć jeszcze przed końcem tego roku.

Budżet 2023 w Irlandii

Budżet 2023 ma pomóc mieszkańcom Irlandii w walce z kosztami utrzymania, zapewniając wsparcie osobom najbardziej potrzebującym.

Wśród podjętych środków znalazły się m.in. podwyżki zasiłków socjalnych i emerytur, cięcia kosztów opieki nad dziećmi oraz dopłaty do rachunków za energię elektryczną.

W niedługim czasie ma zostać opublikowana pełna lista z konkretnymi datami wypłat poszczególnych dodatków i dopłat.

Zasiłki, dodatki i dopłaty w Irlandii

Jednak według podanych we wtorek informacji już w październiku nastąpi podwyżka świadczeń socjalnych w kwocie 12 euro tygodniowo. Beneficjenci otrzymają też jednorazowo podwójną wypłatę swoich świadczeń.

Na listopad zaplanowano pierwszą z trzech dopłat do rachunków za prąd w kwocie 200 euro. Także w listopadzie zaplanowano m.in:

  • podwójny zasiłek Child Benefit
  • jednorazową dodatkową płatność w kwocie 400 euro dla osób uprawnionych do Fuel Allowance
  • jednorazową płatność w wysokości 500 euro dla osób uprawnionych do Working Family Payment, dla osób niepełnosprawnych i dla osób otrzymujących renty inwalidzkie
  • jednorazową płatność w kwocie 200 euro dla osób uprawnionych do Living Alone Allowance

W grudniu wypłacony zostanie dodatek Christmas Bonus, dla wszystkich beneficjentów świadczeń socjalnych. W tym roku ponownie przewidziano wypłatę pełnej kwoty dodatku.

Natomiast drugą i trzecią dopłatę do rachunków za energię elektryczną (w kwocie 200 euro każda) przewidziano na styczeń i marzec 2023 roku.