Ponad pół miliona euro za dom w Irlandii. Najnowszy analiza cen nieruchomości

Doradcy nieruchomości z DNG poddali analizie ceny nieruchomości w Dublinie w Irlandii.

Średnia cena domu z rynku wtórnego w Dublinie wynosi obecnie 520 000 euro, jak wynika z analizy rynku przeprowadzonej przez doradców nieruchomości DNG.

Domy w Irlandii

Według raportu, w pierwszych trzech miesiącach tego roku średnie ceny domów wzrosły o niecały procent, ponieważ silny popyt i stosunkowo niskie podaże nieco podbiły ceny.

To oznacza powrót do wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w Dublinie po spadku średniej ceny mieszkania wtórnego o 1,6% w ostatnim kwartale 2022 roku.

W efekcie, roczna stopa inflacji cen domów na tym rynku pozostała dodatnia, z wzrostem cen o 2% w okresie do marca – mniejszym niż ponad 3% w roku do grudnia zeszłego roku.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w Dublinie wzrosły o 2%, a w skali rocznej wzrosły o prawie 9%. Największy wzrost cen zanotowano na wejściu na rynek, gdzie ceny mieszkań o wartości poniżej 350 000 euro wzrosły o 1,8% w pierwszych trzech miesiącach roku.

Kredyt hipoteczny w Irlandii

Nabywcy pierwszego domu w dalszym ciągu pozostają bardzo aktywni na rynku wtórnym, kupując ponad połowę nieruchomości sprzedanych w ciągu trzech miesięcy w Dublinie.

Ponad dwie trzecie nabywców rynku korzystało z finansowania kredytem hipotecznym, podczas gdy kolejne 23% to nabywcy gotówkowi lub korzystający z „pozahipotecznych” źródeł finansowania.

Dyrektor ds. badań DNG, Paul Murgatroyd powiedział:

Choć w pierwszych trzech miesiącach roku ceny mieszkań w Dublinie nieznacznie wzrosły, to ogólny obraz rynku sprzedaży wskazuje na względną stabilność cen, a ceny domów i apartamentów pozostają niemal niezmienione przez ostatnie dwanaście miesięcy, co może być pewnym pocieszeniem dla nabywców na obecnym rynku.

Dostępność nieruchomości, choć wzrasta, wciąż pozostaje znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii i poniżej poziomu wymaganego do zaspokojenia popytu, więc brak podaży pomaga podtrzymywać ceny w obecnej sytuacji, twierdzi dyrektor Murgatroyd.

Obecnie dostępnych jest o 16% więcej mieszkań na rynku niż w tym samym okresie ubiegłego roku, w zależności od lokalizacji” – dodał.