Ponad sto osób aresztowanych - efekt specjalnej akcji w Irlandii

Tragiczny bilans ostatnich dni pokazuje drastyczny wzrost liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Irlandii.

Podczas weekendu Wielkanocnego Garda odnotowała niepokojący wzrost niebezpiecznych zachowań kierowców w Irlandii.

Kontrole drogowe w Irlandii

W ciągu zaledwie kilku dni, setki kierowców przyłapano na przekroczeniu dozwolonej prędkości oraz prowadzeniu pojazdów pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

W trakcie świątecznej akcji Gardy przeprowadzono ponad 5000 drogowych testów trzeźwości, w sumie aresztowano 177 osób pod zarzutem prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Ponad jedna czwarta zatrzymań za jazdę pod wpływem środka odurzającego miała miejsce w godzinach od 8:00 do 14:00.

Przedstawiciele An Garda Síochána podali też, że podczas weekendowej akcji ponad 2,630 kierowców przekroczyło dozwolone prędkości.

Szczególnie zatrważające były przypadki, gdy kierowcy pędzili z prędkościami znacznie wyższymi niż dozwolone, w tym jazda z prędkością 126 km/h w strefie 50 km/h.

Oprócz przekraczania prędkości czy jazdy w stanie nietrzeźwym wielu kierowców zostało przyłapanych na korzystaniu z telefonów komórkowych podczas jazdy oraz braku zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Kierowcy w Irlandii

Tragiczny bilans ostatnich dni to trzy ofiary śmiertelne i 13 poważnych kolizji drogowych, co pokazuje drastyczny wzrost liczby ofiar śmiertelnych w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Nadinstpektor Gardy, Jane Humphries, wyraziła głębokie rozczarowanie i zaniepokojenie tymi statystykami, podkreślając, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tak nieodpowiedzialnego zachowania.

W odpowiedzi na te niepokojące tendencje, Władze ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA) planują wprowadzenie nowego modułu edukacyjnego dla uczniów, mającego na celu poprawę kultury bezpieczeństwa na drogach.

Z inicjatywą tą wiąże się nadzieja na zmianę postaw wśród młodych kierowców i zwiększenie świadomości zagrożeń związanych z niebezpieczną jazdą.