Powodzie w Irlandii - nieprzejezdne drogi, wysłano wojsko
Foto: Twitter

Sztorm Babet z impetem uderzył w Irlandię, a zgodnie z prognozą to jeszcze nie koniec utrudnień dla mieszkańców.

Dotkliwe powodzie nawiedziły południe Irlandii po zapowiadanym uderzeniu sztormu Babet.

Sztorm w Irlandii

Mieszkańcy miast w części hrabstwa Cork, w tym Glanmire i Midleton, są uwięzieni w swoich domach, a drogi są nieprzejezdne.

Pod wodą znalazły się również niektóre obszary w hrabstwach Waterford i Kerry. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec utrudnień dla mieszkańców.

Met Éireann wprowadził kilka alertów w związku z ulewami, powodziami i niebezpiecznymi warunkami jazdy na terenie Kerry, Cork i Waterford.

Utrudnienia wystąpiły także w wielu rejonach hrabstw Wexford, Wicklow, Cavan, Donegal oraz Clare, Limerick, Tipperary.

Dla południowej połowy kraju wydano poważne ostrzeżenia o powodziach, a Rada Hrabstwa Cork informuje o zalaniach w kilku miejscach, wymagających załóg do wypompowania wody z dróg.

Rzeka w Midleton wylała swoje brzegi, a miasto jest poważnie zalane, użytkownikom dróg zalecono unikanie tego obszaru. Na zachodzie Waterford występują znaczne zalania powierzchniowe, z miejscowymi zalaniem na drodze N25 i N72.

Kierowcom zaleca się zachowanie skrajnej ostrożności w okolicy Glanmire i Kinsale z powodu zalanych dróg. Rada Hrabstwa Cork nadal prosi wszystkich użytkowników dróg, aby zachowywali skrajną ostrożność i podróżowali tylko w razie konieczności.

W Mallow i Fermoy utworzono wał przeciwpowodziowy, podobnie postąpili przedsiębiorcy w centrum miasta Cork.

Setki domów i firm wciąż nie ma prądu w hrabstwie Kerry. Mniejsze zakłócenia w dostawach prądu wystąpiły w Carlow, Kildare, Westmeath, Tipperary i Limerick.

Powódź w Irlandii

Siły Obronne Irlandii zostały rozmieszczone we wschodnim regionie Cork ze względu na intensywność powodzi.

Rada Miasta Cork twierdzi, że nie spodziewała się tak poważnych powodzi, jakie dotkną Cork w następstwie burzy Babet. W ciągu zaledwie 24 godzin spadł tam miesięczny deszcz.

Liczne zastępy straży pożarnej, obrony cywilnej i ekipy samorządowe pomagają ludziom w wydostaniu się z zalanych domów w dzielnicy Blackpool, która została zamknięta dla ruchu.

Zagrożenie powodzią w czwartek w Listowel nad rzeką Feale jest „duże”, podczas gdy zarówno rzeka Blackwater w Ballyduff w Waterford, jak i wioska Killavullen w Cork są uznawane za „skrajnie” zagrożone.

Sztorm Babet to drugi sztorm w tym sezonie, i według synoptyków ma potrwać aż do soboty. W czwartek spodziewane są kolejne opady deszczu, lokalnie intensywne.

Dla hrabstwa Kerry wprowadzono 24-godzinny żółty alert ostrzegawczy, który zacznie obowiązywać w czwartek o godzinie 18:00.