Podano perspektywy pracy i poziomu płac w Irlandii w 2024 roku

Przyszłość zatrudnienia w Irlandii wiąże się z wymaganiami płacowymi.

Większość pracodawców w Irlandii planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzącym roku.

Praca w Irlandii

Z najnowszych danych wynika jednak, że mogą mieć oni problem z coraz większymi oczekiwaniami płacowymi ze strony pracowników, a to z powodu braku wykwalifikowanej siły roboczej na rynku.

Badanie przeprowadzone przez ekspertów ds. rekrutacji z firmy Hays wykazało, że 85% firm planuje nowe zatrudnienie w przyszłym roku, co stanowi niewielki spadek w porównaniu do 90% z poprzedniego roku.

Ponad trzy czwarte firm podniosło wynagrodzenia w tym roku, ale to już mniej niż 84% z roku ubiegłego, głównie z powodu rosnących kosztów życia.

Minister ds. Wydatków Publicznych, Paschal Donohoe, powiedział niedawno, że miejsca pracy są głównym motorem wzrostu gospodarczego w kraju i decydują o tym, czy Irlandia wpadnie w techniczną recesję, czy utrzyma wzrost gospodarczy.

Jednak badanie Hays pokazało, że w tym roku nieco więcej firm – 94%, w porównaniu do 92% w 2022 roku – mierzy się z brakami w umiejętnościach. Ponad połowa ankietowanych (53%) uważa, że znalezienie odpowiednich pracowników to największe wyzwanie zewnętrzne dla ich firmy.

Podwyżka płac w Irlandii

Tymczasem 62% ankietowanych przewiduje, że zatrzymanie obecnych pracowników będzie największym wewnętrznym wyzwaniem w ciągu najbliższego roku.

Wielu pracodawców musi podnosić płace, aby przyciągnąć nowe talenty i zatrzymać obecnych pracowników.

Kilka tygodni temu podano, że około 80% firm planuje zwiększenie wynagrodzeń swoich pracowników w 2024 roku, przewidując średnią podwyżkę płac o 3,8%.

Według komentatorów, obecnie przyszłość zatrudnienia w Irlandii ściśle wiąże się z wymaganiami płacowymi, zwłaszcza wobec utrzymującej się wysokiej inflacji.