Szef rządu Irlandii nie wyklucza wprowadzenia większych ograniczeń dla mieszkańców.

Taoiseach Micheál Martin powiedział, że restrykcje na Poziomie 3 mogą spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19, ale nie wyklucza przeniesienia kraju na Poziom 4 w nadchodzących tygodniach.

Premier Irlandii jest „bardzo zaniepokojony” najnowszymi danymi dotyczącymi koronawirusa. Zapewnił, że rząd nie bałby się podnieść poziomu ograniczeń, ale jest świadomy wpływu, jaki to posunięcie będzie miało na ludzi i firmy.

Jego zdaniem należy jednak „dać szansę i możliwość” dla ograniczeń Poziomu 3, zanim podejmie się decyzję o większych restrykcjach.

Premier powtarza, że to od mieszkańców zależy powodzenie tego planu. Dlatego prosi, by ludzie zachowywali się odpowiedzialnie, stosowali do zaleceń, ograniczali kontakty społeczne i zasłaniali twarz.

Sytuacja w kraju w dalszym ciągu jest ściśle monitorowana. Pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne spotkanie członków NPHET, gdzie ewentualnie pojawi się nowa rekomendacja dla rządu w sprawie restrykcji.

Do tego czasu jednak ogłoszony będzie już Budżet 2021 i znany będzie plan finansowania programów pomocowych dla mieszkańców poszkodowanych w wyniku restrykcji i utraty zatrudnienia.