Premier obiecuje wsparcie dla mieszkańców Irlandii

Przedstawiciele koalicji w Irlandii poinformowali o kluczowych priorytetach na nadchodzące miesiące.

W środę wieczorem odbyło się posiedzenie rządu, na którym ustalono kluczowe zobowiązania. Po zakończeniu spotkania odbyło się spotkanie z prasą, na którym poinformowano o planach działania rządu w nadchodzących miesiącach.

Zapowiedź rządu

Zapowiedziano przede wszystkim podjęcie środków mających na celu rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, reformę służby zdrowia i wdrożenie planu działań na rzecz ochrony klimatu.

Taoiseach Leo Varadkar poinformował także o oznakach hamowania inflacji, jednak zaznaczył przy tym, iż istnieje różnica między złagodzeniem inflacji a spadkiem cen.

Wsparcie dla mieszkańców

Premier powiedział też, że spodziewa się dalszych trudności u wielu rodzin z powodu podwyżek. Zapewnił jednak, że kryzys kosztów utrzymania także jest kluczowym priorytetem dla rządu.

Okres podjętych jesienią tymczasowych środków wsparcia dla mieszkańców wygasa wraz z końcem lutego. Na obecną chwilę nie podjęto jeszcze żadnej decyzji odnośnie ewentualnego przedłużenia tych przepisów.

Mieszkańcy Irlandii oczekują dalszego wsparcia wobec lepszej niż oczekiwano nadwyżki budżetowej, o której poinformowano na początku tego miesiąca.

Premier Varadkar kilkukrotnie już zapewnił, że nie będzie drastycznego zakończenia pomocy w zakresie wsparcia finansowego dla osób borykających się z kosztami utrzymania.

W tej chwili trwają już intensywne prace rządu, a najważniejsze decyzje powinny zostać opublikowane na przełomie stycznia i lutego.