Premier potwierdza - zmiany w Child Benefit w Irlandii

To będą istotne zmiany dla wielu rodzin w Irlandii, jak zapewnia szef rządu.

Irlandzki rząd rozważa wprowadzenie nowego świadczenia na dzieci, które ma na celu zwiększenie wsparcia dla rodzin o niższych dochodach, potwierdził Taoiseach Leo Varadkar.

Child Benefit w Irlandii

Ten komentarz pojawił się w odpowiedzi na raport opublikowany przez Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ERSI), w którym zalecono wprowadzenie dodatkowego zasiłku rodzinnego na dzieci, aby bardziej pomóc rodzicom o niższych dochodach.

Czytaj też: Child Benefit w Irlandii – rząd rozważy dodatkowy zasiłek

Obecnie każdy rodzic w Irlandii otrzymuje świadczenie w wysokości 140 euro na każde dziecko co miesiąc, niezależnie od swoich dochodów.

Finanse rodzin są uzupełniane przez odrębne świadczenia socjalne, jak w ramach Working Family Payment, od 42 euro do 50 euro (zależności od wieku dziecka).

Jednak ERSI zaleciło zniesienie obecnego systemu podwyższonych świadczeń na dziecko oraz usunięcie wymogów dotyczących świadczenia Working Family Payment.

Premier Leo Varadkar potwierdził, że poprosił Ministra Ochrony Społecznej, Heather Humphreys, o szczegółowe zbadanie tej kwestii.

Ostrzegł jednak, że nowy system świadczeń zasiłku rodzinnego nie zostanie ujęty w Budżecie 2024 ze względu na konieczność przeprowadzenia dalszych prac nad jego wdrożeniem.

Świadczenia socjalne w Irlandii

Wypowiedź premiera stoi w sprzeczności z wypowiedzią Ministra ds. Dzieci, Roderica O’Gormana, który wcześniej odrzucił tę propozycję, sugerując, że rząd powinien skupić się na „rozwiązaniach o udowodnionej skuteczności”.

Natomiast Minister Heather Humphreys wcześniej wskazała, że dąży do rozszerzenia programu Child Benefit po dniu Budżetu 2024. Planuje ona również przedłużenie świadczenia na dzieci do 18 roku życia dla uczących się w szkole średniej, co kosztowałoby państwo 65 mln euro.

Minister Humphreys podkreśliła potrzebę kontynuowania wsparcia dla dzieci w wieku szkolnym, aż zakończą one edukację w szkole średniej.