Problemy najemców z HAP - alarmujące informacje

To kolejny dowód na pogłębianie się kryzysu mieszkaniowego w Irlandii.

To nie jest dobra wiadomość dla najemców w Irlandii, a w szczególności dla osób ze wsparciem HAP.

Kryzys mieszkaniowy w Irlandii

Według organizacji charytatywnej Simon Community, w ostatnim czasie pogłębił się kryzys mieszkaniowy w Irlandii.

We wrześniu br. odnotowano najmniejszą liczbę dostępnych do wynajęcia nieruchomości od siedmiu lat czyli od czasu, gdy organizacja zaczęła zbierać dane na ten temat.

Z raportu „Locked out of the Market” wynika, że we wrześniu w okresie trzech dni dostępnych pod wynajem było zaledwie 392 nieruchomosci całej w Irlandii.

We wrześniu 2021 r. było ich 1017, a w czerwcu tego roku było ich 657, co oznacza drastyczny spadek odpowiednio o 62% i 40%.

HAP – Housing Assistance Payment

Zawarte w tym samym raporcie informacje nie są korzystne również dla osób ze wsparciem HAP (Housing Assistance Payment).

W ostatnim czasie na terenie kraju dostępnych było zaledwie 35 nieruchomości w ramach wsparcia HAP. Dla porównania, przed wrześniem 2021 r. było ich 192.

Większość z tych 35 nieruchomości znajdowała się w Dublinie. Natomiast w dziewięciu badanych obszarach poza stolicą kraju nie było żadnych nieruchomości dostępnych w ramach stawek HAP.

Według Simon Community, ilustruje to surową rzeczywistość kryzysu mieszkaniowego w Irlandii. W związku z danymi zawartymi w raporcie zaapelowano do rządu o „niezbędne” wprowadzenie zakazu eksmisji.