Problemy z dostawami wody w Irlandii - a to dopiero początek

Przedstawiciele Irish Water poinformowali o ograniczeniach w dostawach wody w Irlandii.

Przedstawiciele Irish Water poinformowali, że zaopatrzenie w wodę pitną w ponad 60 lokalizacjach w Irlandii jest „pod presją”.

Woda w Irlandii

To dopiero początek okresu wysokich temperatur przy jednoczesnym braku opadów. W Irlandii przy takich warunkach bardzo szybko dochodzi do spadku poziomu wód gruntowych.

Aby zapobiec ewentualnym brakom w dostawach wody w 15 obszarach, Irish Water podjął już kilka środków ochrony, w tym korektę ciśnienia oraz ograniczenia dotyczące pory nocnej.

Obserwowanych jest 60 kolejnych obszarów, ponieważ poziom wody w tych miejscach jest zbyt niski, aby zapewnić dostawy podczas obecnej fali upałów.

Większość dotkniętych obszarów znajduje się w środkowej części kraju i na południowym wschodzie, ale zaniepokojenie budzą również obszary w części zachodniej i północno-zachodniej, gdzie zużycie jest większe przez dużą liczbę turystów.

Apel do mieszkańców

Przedstawiciele Irish Water dziękują mieszkańcom za „odpowiedzialne korzystanie z wody” i apelują o „dalsze podejmowanie prostych kroków w celu oszczędzania wody”.

Podczas upałów należy zrezygnować z używania węży ogrodowych do podlewania ogrodów czy mycia samochodów. Zaleca się także unikać stosowania myjek ciśnieniowych.

Mieszkańcy powinni zgłaszać usterki hydrauliczne i naprawić cieknące krany. Przypomina się też, że wodę z basenów można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie.