Problemy z lekarstwami w Irlandii - podano listę

Przedstawiciele sektora zaapelowali do mieszkańców Irlandii w sprawie problemów z zaopatrzeniem.

Przedstawiciele sektora farmaceutycznego w Irlandii poinformowali o niepokojącym stanie zaopatrzenia w lekarstwa w Irlandii.

Leki w Irlandii

Według najnowszych danych już ponad 200 produktów jest niedostępnych bądź ich zapasy są na wyczerpaniu. Na liście znajduje się 11 leków uznanych przez WHO za niezbędne w leczeniu m.in. zaburzeń ciśnienia krwi, anginy czy zapalenia płuc.

Niepokojące są także wyniki analizy, które wykazały, że że popularne antybiotyki na bazie penicyliny stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych są obecnie „niedostępne u żadnego dostawcy lub źródła” w Irlandii.

Niedobór dotyczy także dostępnych bez recepty syropów na kaszel, sprayów do gardła, paracetamolu i aspiryny. W sumie aż 212 leków jest niedostępnych w kraju. Pełna lista: hpra.ie

Apel do mieszkańców

Mimo krytycznej sytuacji zaopatrzenia w lekarstwa w Irlandii przedstawiciele HPRA apelują do mieszkańców, aby nie gromadzili leków. Tworzenie zapasów może doprowadzić do pogorszenia sytuacji i dalszego utrudnienia dostaw leków dla innych osób.

Poinformowano, iż biorąc pod uwagę szeroką gamę dostępnych produktów stosowanych w leczeniu chorób układu oddechowego, „nie ma potrzeby, aby pracownicy służby zdrowia zamawiali dodatkowe ilości leków, a lekarze wystawiali dodatkowe recepty”.

HPRA zapewnia, że niedobory leków nie są niczym nowym i stanowią część globalnego problemu. Sytuację pogarsza obecny w Irlandii wysoki poziom infekcji wirusowych. Lekarze mogą jednak przepisywać leki alternatywne, jak stwierdzono.

Czytaj też: Brakuje popularnych leków w Irlandii – ostrzeżenie