Problemy z rachunkami w Irlandii podwójne należności i podwyżki

Dostawca energii potwierdza, że setki odbiorców w Irlandii zapłaciło w tym miesiącu podwójny rachunek.

Dostawca Flogas, przyznał się do pobrania, w wyniku pomyłki, podwójnych płatności z kont bankowych swoich klientów.

Rachunki za energię

Firma, która dostarcza prąd i gaz do gospodarstw domowych, pobrała dwie płatności z polecenia zapłaty tego samego dnia, co spowodowało, że niektórzy klienci przekroczyli saldo na swoich kontach.

Przedstawiciele Flogas potwierdzili:

6 czerwca błędnie pobrano drugą miesięczną płatność z kont 1 233 klientów Flogas. Błąd został zauważony bardzo szybko i podjęto wszelkie próby cofnięcia płatności.
Flogas skontaktował się z tymi klientami, aby przeprosić i poinformować, że nie muszą podejmować żadnych działań.

Firma poinformowała, że banki poszkodowanych klientów przetworzą zwroty w ciągu 24 do 48 godzin.

To nie pierwszy raz, kiedy firmy energetyczne w Irlandii popełniają błędy w rozliczeniach swoich klientów.

W marcu SSE Airtricity przyznało, że tysiące jego klientów otrzymało błędne rachunki, z niektórymi klientami obciążonymi nadmiernie, a innymi zbyt mało. Dostawca był zmuszony zwrócić nadpłaty i wypłacić małe zadośćuczynienia dla 17 000 poszkodowanych klientów.

W październiku ubiegłego roku największy dostawca energii w kraju, Electric Ireland, złamał warunki swoich licencji, nadmiernie obciążając 48 000 klientów na około 1,1 mln euro. Firma również opóźniła wysyłkę rachunków do kolejnych 25 000 klientów.

Podwyżki rachunków w Irlandii

Tymczasem gospodarstwa domowe korzystające z gazu czeka podwyżka rachunków w celu sfinansowania inwestycji w sieć dostaw.

Regulator rynku energii, Komisja ds. Regulacji Usług Publicznych (CRU), zatwierdził wzrost taryf między 33 euro a 60 euro rocznie, w zależności od zużycia. Wyższe taryfy obejmą około 720 000 klientów korzystających z gazu.

CRU stwierdził, że taryfy na rachunkach za gaz będą wspierać plany operatora sieci, Gas Networks Ireland, w dostarczaniu „bezpiecznej, niezawodnej i zdekarbonizowanej sieci gazowej”.

W zależności od zużycia, szacuje się, że roczny rachunek za gaz dla gospodarstwa domowego może wzrosnąć od 2,75 euro do 4,98 euro miesięcznie.

Nowe taryfy będą obowiązywać od 1 października tego roku do 30 września przyszłego roku.