Puste półki i drożyzna - Pierwsza taka sytuacja w Irlandii od lat

Mieszkańcy Irlandii powinni przygotować się na znaczne podwyżki cen i puste półki w sklepach.

Nieuchronnie zbliża się okres niekontrolowanych podwyżek cen i braków w dostawach w Irlandii, ostrzegają rolnicy.

Rolnictwo Irlandii

Irlandzcy rolnicy stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami, które zagrażają produkcji żywności i mogą prowadzić do braków na półkach supermarketów, zwłaszcza w przypadku ziemniaków czy nabiału.

Niezwykle trudne warunki pogodowe, z rekordowo wysokimi opadami deszczu, stawiają rolników w najtrudniejszej sytuacji od 40 lat.

Sean Ryan, przewodniczący sekcji ziemniaków w Irlandzkim Stowarzyszeniu Rolników (IFA), ostrzega przed możliwymi niedoborami ziemniaków. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, do tej pory zasadzono zaledwie 50 akrów z przewidywanych 21 000.

Poprzedni rok również nie był łaskawy dla rolników – nieurodzaj i uszkodzenia spowodowane mrozem oznaczają, że w tym roku można spodziewać się pustych półek w sekcji warzyw.

Prognoza

Prognoza Met Éireann nie przynosi dobrych wieści, zapowiadając kontynuację złej pogody, co dodatkowo utrudnia pracę rolników.

Nadmierna wilgotność gleby uniemożliwia nie tylko sadzenie nowych upraw, ale też wypas bydła, które zamiast na pastwiskach, musi pozostać w oborach, co wpływa na jakość produkowanego mleka.

Alice Doyle, wiceprezes IFA, podkreśla niski nastrój wśród rolników i apeluje o wsparcie finansowe oraz zrozumienie ze strony spółdzielni, handlowców oraz instytucji finansowych.