Recesja w Irlandii możliwa - ostrzeżenie ministra

Rząd podjął szereg działań mających na celu ochronę Irlandii przed skutkami kryzysu gospodarczego.

W opublikowanej właśnie prognozie gospodarczej Komisji Europejskiej stwierdzono, że w ostatnim kwartale tego roku większość państw członkowskich i strefa euro prawdopodobnie wpadną w recesję.

Recesja w Irlandii

W raporcie napisano, iż prognoza wynika ze „zwiększonej niepewności, wysokiej presji na ceny energii, erozji siły nabywczej gospodarstw domowych, zaostrzonych warunków finansowania oraz słabszego otoczenia zewnętrznego”.

Minister Finansów w Irlandii, Paschal Donohoe ostrzegł, że Irlandia w przyszłym roku także może pogrążyć się w kryzysie gospodarczym.

Jego zdaniem recesja „może się zmaterializować”, lecz zapewnił przy tym, iż rząd to przewidział i zaplanował już szereg działań w Budżecie 2023.

Minister Donohoe poinformował, że istotne jest sukcesywne monitorowanie sytuacji w gospodarce. Według Ministerstwa w przyszłym roku przewidziany wzrost gospodarczy wyniesie ok. 1,2%.

Prognoza gospodarcza

Najtrudniejsza sytuacja będzie na początku przyszłego roku, ponieważ „inflacja nadal ogranicza dochody do dyspozycji gospodarstw domowych”.

Jednak zgodnie z prognozą gospodarczą sytuacja zacznie się zmieniać na wiosnę, kiedy „inflacja stopniowo rozluźni kontrolę nad gospodarką” i w całej Unii Europejskiej ponownie rozpocznie się umiarkowany wzrost gospodarczy.

Komentarz ministra pojawił się w czasie, gdy mieszkańcy Irlandii wyszli na ulice, aby zaprotestować wobec rosnących kosztów życia i pogarszającej się sytuacji bytowej wielu rodzin.