Rekordowy poziom bezdomności w Irlandii - jest odpowiedź rządu

Minister ds. Mieszkalnictwa skomentował najnowsze informacje dotyczące skali bezdomności w Irlandii.

W maju po raz kolejny odnotowano w Irlandii rekordową liczbę osób bez stałego miejsca zamieszkania.

Bezdomność w Irlandii

Oficjalnie liczba bezdomnych osób wyniosła w maju br. 12 441, co jest ponownie najwyższą liczbą, jaką kiedykolwiek odnotował Departament Mieszkalnictwa.

Liczba ta obejmuje osoby przebywające w tymczasowym zakwaterowaniu, lecz nie obejmuje tzw. ukrytych bezdomnych czyli osób mieszkających u rodziny, przyjaciół bądź w namiotach. Nie obejmuje także osób przebywających w ośrodkach dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

Spośród wszystkich zarejestrowanych w maju osób bezdomnych 8742 to osoby dorosłe, a 3699 to dzieci. W samym Dublinie znalazło się aż 2800 takich dzieci.

Przedstawiciele organizacji charytatywnych alarmują, że kryzys mieszkaniowy może mieć bardzo negatywny wpływ na dzieci zagrożone bezdomnością.

Natomiast dzieci, które wraz ze swoimi rodzinami zostały bez dachu nad głową, mogą się mierzyć z traumą tych przeżyć w całym późniejszym okresie życia.

Reakcja rządu w Irlandii

Rzecznik Sinn Féin ds. Mieszkalnictwa, Eoin Ó Broin, powiedział, że liczba bezdomnych rośnie z powodu braku reakcji ze strony rządu.

Chociaż miesięczny raport ministerstwa nie oddaje prawdziwego rozmiaru bezdomności, daje nam wyraźną wskazówkę co do narastającego kryzysu mieszkaniowego i bezdomności.
Roczny wzrost liczby bezdomnych wynosi oszałamiające 20%, a w przypadku dzieci wzrost ten wynosi 22% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W swojej odpowiedzi na najnowsze dane dotyczące skali bezdomności, Minister ds. Mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, że „bardzo rozczarowujące” jest to, że liczby te ponownie wzrosły.

Minister powiedział też, że rząd nadal „niestrudzenie pracuje, aby spróbować obniżyć te liczby” i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby do tego doszło.

Jednocześnie minister powołał się na dane, w których pokazano, iż coraz więcej osób opuszcza awaryjne zakwaterowanie i jest przenoszona do domów socjalnych.

Czytaj też: HAP w Irlandii – problemy osób korzystających z dopłat