HAP w Irlandii - problemy osób korzystających z dopłat

Nie są to dobre wiadomości dla najemców w Irlandii korzystających z programu wsparcia HAP.

Najnowsze statystyki przedstawione przez Centralne Biuro Statystyczne (CSO) pokazują, że spadła liczba nieruchomości objętych programem Housing Assistance Payment (HAP) w Irlandii.

Housing Assistance Payment (HAP) w Irlandii

Na koniec 2022 roku zarejestrowanych było 58 048 takich nieruchomosci, co stanowi spadek o 4,3%. Ilustruje to surową rzeczywistość kryzysu mieszkaniowego w kraju, jak twierdzą organizacje charytatywne w Irlandii.

Największa liczba nieruchomości objętych programem HAP znajdowała się w Dublinie w dzielnicy North Inner City, gdzie było 1 543 takich nieruchomości.

Natomiast najmniejszą ich liczbę zaobserwowano w obszarze Granard w hrabstwie Longford, gdzie w programie HAP znajdowały się 32 nieruchomości.

Lokalnym obszarem (LEA) z największą liczbą nieruchomości objętych programem HAP poza Dublinem był Drogheda Urban w hrabstwie Louth, gdzie znajdowało się 892 nieruchomości.

Nieruchomości z HAP w Irlandii

Obszarem LEA z największym względnie wzrostem liczby nieruchomości objętych programem HAP w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku był Donaghmede w Dublinie.

Odnotowano tam wzrost o 11%, natomiast największy spadek miał miejsce w Listowel w hrabstwie Kerry, gdzie liczba nieruchomości objętych programem HAP spadła o 20,2%.

Obszary lokalne Stillorgan w Dublinie i Granard w hrabstwie Longford miały najniższy odsetek nieruchomości, które były objęte programem HAP na koniec 2022 roku, oba wynoszące 0,6%.

Nie są to dobre wiadomości dla najemców w Irlandii korzystających z programu wsparcia HAP, ponieważ od dłuższego czasu liczba dostępnych w programie nieruchomości sukcesywnie spada.