Rodzice w Irlandii stoją w obliczu kryzysu

Setki rodziców w Irlandii stoi w obliczu kryzysu związanego z edukacją swoich dzieci.

Początek wakacji wiąże się dla wielu osób w Irlandii ze stresem związanym z kolejnym rokiem szkolnym.

Szkoły w Irlandii

Rodzice ponad 20 dzieci z autyzmem w Dublinie 15 nie wiedzą, czy ich dzieci będą mogły rozpocząć naukę w przyszłym miesiącu, z powodu braku miejsc w szkołach.

Radna Ruth Coppinger z People Before Profit oraz grupa rodziców „Schools For All” zorganizowali w sobotę drugi protest w Blanchardstown Centre.

Protestujący twierdzą, że 21 dzieci nie ma miejsc w szkołach w tej okolicy, a kolejne 1 274 są na ciągłych listach oczekujących.

W oświadczeniu grupa zaznaczyła, że dzieci autystyczne oraz z dodatkowymi potrzebami są rażąco dyskryminowane i krzywdzone przez zaniedbania państwa.

W ich opinii „kolejne rządy nie zainwestowały odpowiednich środków w przestrzeń, wykwalifikowanych nauczycieli i asystentów specjalnych potrzeb (SNAs).

Grupa „Schools For All” określiła sytuację jako „skandaliczną”. Rodzice lokalnie organizują protesty i poszukują solidarności całej społeczności, aby domagać się miejsc w szkołach i opieki dla każdego dziecka.

Koszty związane z edukacją

Z kolei badanie przeprowadzone przez Komisję ds. Konkurencji i Ochrony Konsumentów (CCPC) ujawnia, że składki szkolne, urządzenia cyfrowe oraz zestawy do wychowania fizycznego mogą znacznie zwiększyć koszty związane z wysyłaniem dzieci do szkoły.

Badanie wykazało, że 84% rodziców jest proszonych o wpłacanie składek finansowych na rzecz szkoły swoich dzieci, a średni koszt wynosi 167 euro.

Rodzice wydają średnio 169 euro na mundurki i 99 euro na specjalne przedmioty do wychowania fizycznego. Co czwarty rodzic twierdzi, że jego dziecko jest zobowiązane do zakupu laptopa lub tabletu do nauki szkolnej.

Średni koszt tych urządzeń wynosi 500 euro lub 562 euro dla uczniów szkół średnich, a jedna trzecia rodziców kupujących te urządzenia musi korzystać z kredytów, aby dokonać zakupu.

Wyprawka szkolna

Jednak CCPC zaleca rodzicom unikanie zadłużania się w celu pokrycia kosztów powrotu do szkoły, uzyskanie informacji o kosztach z wyprzedzeniem oraz pamiętanie, że prośby szkoły o dodatkowe składki są dobrowolne.

Komisja zaleca również szkołom, aby były otwarte i przejrzyste w kwestii dobrowolnych składek oraz przyjmowały uniwersalne opcje mundurków, zamiast ograniczać rodziców do jednego dostawcy, co zwiększa koszty i ogranicza możliwości wyboru.